بازاریابی محتوایی چیست؟ معرفی ۸ نوع بازاریابی محتوا به همراه اهمیت آن

مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله از وبلاگ مدیااد، میخواهیم به معرفی یکی دیگر از روش های بازاریابی دیجیتال، به نام بازاریابی محتوایی (Content Marketing) بپردازیم. بازاریابی محتوا علاوه بر این که زیر مجموعه ایی  از روش های نوین بازاریابی دیجیتال است، ولی قدمت آن به سالیان سال برمی گردد، با این تفاوت که هدف و اجرای این نوع بازاریابی در زمان های قدیم با امروز متفاوت است. به همین منظور در این نوشته، بازاریابی محتوایی به روش نوین را تعریف کرده ایم و همچنین انواع رایج این نوع بازاریابی و مراحل اجرای آنها را همراه با اهمیت و ضرورتش را توضیح داده ایم.

بازاریابی محتوا چیست

بازاریابی محتوای ( Content Marketing) چیست ؟

بازاریابی محتوا را می توان، یک استراتژی طولانی مدت در حوزه دیجیتال مارکتینگ که هدف آن تولید و توزیع محتوای ارزشمند، به منظور ایجاد تعامل قوی با مخاطب است، تعریف کرد.به زبانی ساده تر می توان گفت که، مخاطبان شما بیشتر از قبل نیازمند این هستند که شما به عنوان صاحب یک کسب و کار به آنها توجه کنید و  امروزه، کلمات، بیشتر از هر چیزی توجه مخاطبین را به خود جلب میکنند. پس تولید محتوای مفید می تواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.با توجه به پیشرفت روزمره فضای بازاریابی آنلاین، با مدلهای مختلفی می توان بازاریابی محتوا را اجرا کرد که در ادامه به معرفی این مدلها می پردازیم ولی قبل از معرفی انواع آن بهتر است ابتدا از اهمیت استفاده از این مدل بازاریابی بگوییم.

اهمیت و ضرورت استفاده از بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یکی از قدیمی ترین و مهم ترین روش های بازاریابی اینترنتی است که کسب و کارها به عنوان تولید کننده محتوا برای برندشان می توانند از محتوای متنی، محتوای بصری، محتوای ویدیویی و محتوای صوتی برای افزایش و جلب اعتماد کاربران استفاده کنند،ولی افزایش اعتبار تنها دلیل و ضرورت استفاده از بازاریابی محتوایی نیست، به همین دلیل برای درک بیشتر اهمیت بازاریابی محتوا، بهتر است موارد زیر که اهمیت این نوع بازاریابی را مشخص می کند را، مطالعه کنید:

 • در بازاریابی محتوایی، قابلیت منتشر شدن محتوا ( محتوای ویروسی ) وجود دارد..
 • بازاریابی محتوایی به بهینه سازی سئو سایت از سمت گوگل کمک میکند.
 • بازاریابی محتوایی، ترافیک زیادی را به سمت سایت هدایت می کند.
 • استفاده از بازاریابی محتوایی، هزینه کمتری نسبت به دیگر روشهای بازاریابی دارد.
 • این نوع بازاریابی اعتماد برند را افزایش می دهد.
 • ابزارهای زیادی برای تحلیل و گزارش دهی این نوع بازاریابی در دسترس است.

اهمیت بازاریابی محتوایی

معرفی ۸ نوع بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا، می تواند ارتباط شما با مشتریانتان را به طرق مختلف گسترش دهد.در بسیاری از موارد تنوع در مدل های محتوایی برای به دست آوردن مشتریان و برقراری ارتباط با آنها در روند فروش و بازاریابی می تواند موثر باشد. در ادامه  ۸ نوع بازاریابی محتوایی رایج را برایتان توضیح داده ایم:


۱- استفاده از پست های وبلاگ 

برای بسیاری از برندها و کسب و کارها، پست های بلاگ، می تواند قسمت مهمی از بازاریابی محتوایشان باشد.استفاده از وبلاگ می تواند باعث افزایش ترافیک ارگانیک وب سایت، از طریق موتورهای جستجو شود. طبق گزارشات سایت Forbes سایت هایی که از وبلاگ استفاده می کنند حدود ۴۳درصد بیشتر, صفحات سایتشان توسط گوگل ایندکس می شود و این نشان می دهد که احتمال قرار گرفتن در صفحات اول گوگل بیشتر است و کسب و کارهایی که دارای وبلاگ هستند حدود ۹۷ درصد بیشتر دارای لینک های داخلی هستند که این نکته، به نوبه خود یکی از فاکتورهای بهینه سازی سئوی سایت است.
برای استفاده از وبلاگ به منظور بازاریابی محتوا، نیازمند استراتژی هستید که در آن تیترهای لازم برای پستهای وبلاگتان را مشخص کنید، برای این کار میتوانید از سرچ کلمات کلیدی که فکر می کنید کاربران آن ها را سرچ می کنند که به برند شما برسند، شروع کنید و توسط آنها موضوعاتی که مرتبط با کلمات مورد نظر سرچ شده است را به عنوان پست وبلاگ در نظر بگیرید.

بازاریابی محتوا- وبلاگ


۲- استفاده از محتوای ویدیویی

اگر می خواهید همیشه از رقبای خودتان در دنیای دیجیتال مارکتینگ پیشی بگیرید. توجه مخاطبان را به خود جلب کردن و درگیر کردن آنها از موارد مهمی است که نباید از آن غافل شوید. امروزه کاربران، بیشتر از قبل محتوای ویدیویی را مشاهده می کنند که همین باعث می شود که محتوای ویدیویی یکی از بهترین انواع محتوا، برای به دست آوردن مخاطبین هدف و درگیر کردن آنها با برندتان شود. طبق سایت BrightCove، برندهایی که از محتوا های ویدیوی استفاده می کنند، حدود ۵۷ درصد ترافیک ارگانیک سایتشان از سمت موتورهای جستجو بیشتر خواهد شد.اگر بخواهید از قدرت ویدیو در جلب توجه مخاطبین تان استفاده کنید این را باید در نظر داشته باشید که چه نوع محتوا و موضوعی مناسب آنها است و این به صورت خودکار به سفر مشتری شما مربوط می شود. ویدیو های کوتاه و قابل توجه بیشتر برای ارائه اطلاعات مفید و افزایش آگاهی برندتان موثر هستند و  ویدیو های آموزشی هم برای تاثیر گذاشتن بر تصمیم خرید از سمت مشتری مناسب است.

بازاریابی محتوای ویدیویی

در بلاگ مدیااد بخوانید:  معرفی تبلیغات ویدیویی به همراه توضیحی از انواع آن

۳- محتوای اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها می توانند به کسب و کارها، در زمینه آموزش و دادن اطلاعات مفید به مخاطبین، کمک شایانی بکنند. بازدید کنندگان با مشاهده محتوای بصری مربوط به موضوعی خاص، از آن محصول یا سرویس درک بیشتری را پیدا میکنند و در نتیجه اعتماد آنها بیشتر خواهد شد .اگر شما به عنوان صاحب کسب و کار میخواهید از محتوای اینفوگرافیکی برای جلب توجه مخاطبین استفاده کنید، بهتر است بدانید چه موضوعاتی  مناسب برای این نوع بازاریابی است. بنابراین هر اطلاعاتی که در محتوای بصری مفید واقع شود، می تواند اینفوگرافیک عالی ای را بسازد.

 

 ۴-محتوای مطالعه موردی (Case Study)

یکی دیگر از انواع محتوای ارزشمند بازاریابی محتوا ، استفاده از محتوای مطالعه موردی است، در واقع مطالعه موردی، محتوای آموزش است که  نشان می دهد کسب و کار شما چگونه می تواند به نیاز مشتری پاسخ دهد.مخاطبین به این دلیل این نوع محتوا را دوست دارند که به سادگی به کاربر نشان می دهد که چقدر برند شما به کسب و کار و یا زندگی آنها ارزش می دهد.
مواردی مانند: خلاصه یک موضوع خاص، توضیح یک راه حل، بیان یک مشکل که مخاطبین شما با آن درگیر هستند، محتواهای آموزشی و … می توانند در دسته ی این نوع محتوا قرار بگیرند. برای استفاده از این نوع محتوا باید این را در نظر داشته باشید که برای چه دسته از مخاطبینتان می خواهید تولید محتوا کنید و بهتر است برای کسانی باشد که سرویس و محصول شما تا به الان برایشان مفید بوده است. شما می توانید این مطالعات موردی را در وبلاگ، ایبوک، پست های شبکه های اجتماعی، و … قرار دهید.

محتوای مطالعه موردی

۵- محتوای ایبوک یا کتاب الکترونیکی

ای بوک ها هم یک نوع از روش های بازاریابی محتوا به صورت طولانی هستند که می توانند به مخاطبین شما ارزش بدهند. در استفاده از این نوع محتوا باید این نکته را در نظر داشته باشید که مخاطب به دنبال محتوای ۵ الی ۱۰ صفحه ایی که فقط در آن تبلیغ استفاده شده است، نیست، هدف استفاده از ایبوک باید ارائه اطلاعات مفید به کاربر باشد، طوری که کاربر با شما به گونه ایی ارتباط برقرار کند که علاوه بر استفاده از اطلاعاتی که دادید، بتواند به برند شما اعتماد کند. در استفاده از محتوای ایبوک به دلیل اینکه کاربر برای استفاده از آن باید قسمتی از اطلاعات شخصی خود مانند ایمیل، را وارد کند پس می توان گفت که این نوع محتوا ،برای به دست آوردن سرنخ مشتریان (Lead)  بسیار مناسب است.
استفاده از ایبوک ها به منظور بازاریابی محتوایی نسبت به روش های قبل هزینه زیادی لازم دارد ولی با سرنخی که توسط این نوع محتوا تولید می شود نرخ بازگشت سرمایه ی تقریبا مشخصی را می تواند به شما دهد.

محتوای ایبوک

۶- استفاده از محتوای مقالات سفید

مقالات سفید، بسیار شبیه ایبوک ها هستند با این تفاوت که  ایبوک ها مطالبی طولانی هستند که در قالب کتاب هستند ولی نوشته های سفید کوتاهتر و جزیی تر از ایبوک ها هستند ولی مانند ایبوک ها اطلاعات مفیدی در زمینه یک محصول و یا برند خاصی می دهند. مزیتی که این نوع تولید محتوا نسبت به ایبوک ها دارند این است که اطلاعات را به صورت جزیی تر و متراکم در اختیار کاربران می دهند و اگر به صورت مستقیم در راستای فروش محصول استفاده شوند بسیار ارزشمند هستند، البته این نکته قابل ذکر است استفاده از این نوع محتوا نیازمند هزینه و زمان زیادی است.

۷- بازاریابی محتوایی با متن های مصاحبه

استفاده از متن های مصاحبه ایی که با برندتان و یا حتی مشتریانتان انجام شده باشد، یکی دیگر از روش های بازاریابی محتوایی است که می تواند محتوای با ارزشی را تولید کند که با خواندن آن نیاز و سوال مشتریان حل شود. برای استفاده از محتوای مصاحبه ،روش های مختلفی مانند موارد زیر وجود دارد که میتوانید از آنها برای بازاریابی محتوایتان استفاده کنید.

 1. قراردادن ویدیوهای آنلاین مانند وبینارها دروبسایت یا وبلاگ.
 2. ضبط کردن ویدیوهای مصاحبه و قرار دادن آنها در سایت هایی مانند آپارات، یوتیوب و
 3. استفاده از مصاحبه های متنی در محتوای وبلاگ.
 4. پیدا کردن موقعیت هایی که بتواند از شما محتوای مصاحبه ایی تولید کند.

۸- پست های شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام ،توییتر و لینکدین به کسب و کارتان در برقراری تعامل با مخاطب کمک بزرگی خواهد. محتوای شبکه های اجتماعی نقش مهمی را در ایجاد Engagement با کاربران را ایفا می کند، اینکه چگونه از پست های شبکه های اجتماعی در استراتژی تولید محتوای برندتان استفاده کنید به این بستگی دارد که هدف شما از تولید محتوا چیست.استفاده از پست های شبکه های اجتماعی به کاربران امکان آشنایی با محصول جدید برندتان را می دهد و آنها را می تواند از تخفیف ها و پروموشن های جدید باخبر کند که خود این موارد باعث ایجاد سرنخ های جدید می شود.
برای استفاده از شبکه های اجتماعی به منظور بازاریابی محتوا بهتر است از لحن مکالمه عامیانه با مخاطبین استفاده کنید و این را در نظر داشته باشید که از محتواهای آموزشی و غیرآموزشی مانند  پروموشن ها در کانالهای شبکه اجتماعی تان استفاده کنید.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  راهنمای کامل ایجاد استراتژی شبکه های اجتماعی

مراحل بازاریابی محتوا

مراحل کلی برای شروع بازاریابی محتوایی

شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر، پیش از شروع بازاریابی محتوایی برای کسب و کارتان، مراحلی را باید در نظر داشته باشید که روند بازاریابی محتوایتان به خوبی پیش برود. این مراحل را به ۵ قسمت اصلی تقسیم کرده ایم که در زیر توضیحاتی را از این مراحل را آورده ایم:

مشخص کردن هدف تولید محتوا

دانستن اطلاعاتی از هدفتان، برای شما و تیم تولید محتوای تان در روند تولید محتوای مناسب کسب و کارتان بسیار موثر است.این اهداف میتواند شامل افزایش ترافیک وب سایت، عضو شدن در خبرنامه ایمیلی شما، افزایش آکاهی نسبت به برندتان و …. باشد، پس بهتر است قبل از شروع بازاریابی محتوایی، نوع هدفتان را مشخص کنید.

مشخص کردن مخاطبین هدف

اجرای بازاریابی محتوای قوی، مستلزم در نظر داشتن این دو نکته است: دانستن لحن برند، و آگاهی از مخاطبین هدف.

برای مثال اگر میخواهید مخاطبین جوان جذب کنید بهتر است از شبکه های اجتماعی و با لحن عامیانه تر صحبت کنید و بالعکس اگر می خواهید مخاطبین مسن تر را جذب کنید بهتر است در لحن برندتان اعتبار و اطمینان را در نظر داشته باشید.ابزارهایی مانند ابزار تحلیلی گوگل آنالتیکس می تواند از رفتار مخاطبین شما اطلاعاتی بدهد که بهتر بتوانید لحن برند متناسب با  مخاطبین تان را مشخص کنید.

انتخاب نوع محتوا

پس از آن دو مرحله قبل، تعیین هدف و نوع مخاطبین هدفتان، به مرحله انتخاب نوع محتوا می رسید که مهمترین نکته در بازاریابی محتوایی، انتخاب نوع محتوا  است که از روش هایی که در قسمت انواع بازاریابی محتوا توضیح دادیم می توانید استفاده کنید . محتوا هایی مانند محتوای ویدیوی، اینفوگرافیک ها ، بلاگ ها و … که توضیح آن را به صورت کامل در بالا توضیح دادیم.


ارتقای پیوسته محتوا

پس از آنکه این مسیر را برای بازاریابی محتوایتان پیش رفتید، باید برای انتشار محتوای موردنظر به روشهایی که گفته شده است، ترتیب و نظم خاصی را در نظر بگیرید برای مثال انتشار ۳ پست بلاگ در هفته یا انتشار خبرنامه ایمیلی در اوایل هفته، به طور پیوسته. برای ایجاد این نظم و پیوستگی می توانید از یک تقویم تولید محتوا استفاده کنید که این تولید محتوای منظم و با کیفیت می تواند به اعتبارسنجی برندتان کمک بزرگی کند.

 

در این مقاله سعی بر این شد که به بررسی تعریف بازاریابی محتوا، معرفی انواع آن و اهمیت بازاریابی محتوا، بپردازیم. در مقالات بعدی حتما به بررسی کامل و جامع طراحی استراتژی بازاریابی محتوا می پردازیم،اگر این مطلب را خواندید و نکته ایی علاوه بر توضیحاتی که دادیم به ذهنتان رسید، با گذاشتن کامنت در همین بخش از بلاگ مدیااد با ما در میان بگذارید.

 

شما می‌توانید با ثبت‌‌نام و ورود به پنل مدیااد با قابلیت‌های پنل مدیااد آشنا شده و کمپین‌های تبلیغاتی خود را امروز شروع کنید.

پنل مدیااد

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید

  ۳ نظر نظر دهید

نظر دهید