گوگل تگ منیجر(GTM) و دلیل اهمیت آن در کسب و کارهای آنلاین

مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ

در دنیای دیجیتال مارکتینگ، جمع آوری یک سری اطلاعات و داده از رفتار مخاطبین با سایت شما، به توسعه کسب و کار آنلاین شما بسیار کمک خواهد کرد و باعث می شود که اصول استراتژی دیجیتال مارکتینگ مناسبی برای کسب و کارتان در نظر بگیرید.
شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر به احتمال زیاد با ابزار آنالیتیکس آشنایی دارید و از آن استفاده می کنید ولی در این مقاله از بلاگ مدیااد به معرفی یک ابزار دقیق تر به نام گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager)، کاربرد استفاده از آن و تفاوتش با آنالیتیکس می پردازیم. با گزارشی که از این ابزارها به دست می آید می توانید به جذابیت سایتتان و افزایش تعامل با مخاطبین بیافزایید.برای درک بهتر این ابزار و چگونگی کار با آن بهتر است ادامه مقاله را بخوانید و در آخر به این می رسیم که استفاده از این ابزار برای کسب و کارهای آنلاین چه اهمیتی دارد.

گوگل تگ منیجر چیست

گوگل تگ منیجر چه نوع ابزاری می باشد؟

GTM یا گوگل تگ منیجر یک ابزار رایگان گوگل برای مدیریت تگهایی که در صفحات وب سایت یا درون اپلیکیشن های موبایلتان قرار داده می شود، می باشد. به زبان ساده تر با قرار دادن یک سری کدها در سایت مبدا یک سری دیتا را از طریق گوگل آنالیتیکس میتوان آنالیز و بررسی کرد در واقع با استفاده از این تگ ها که نیازی هم به برنامه نویسی آنها نیست، اطلاعات خیلی جزیی تری را از وب سایتتان دریافت می کنید. برای استفاده از این ابزار گوگل، نیاز هست که ابتدابا یک سری مفاهیم آن آشنا شوید و بعد در ادامه از نحوه کار با آن مطلع شوید.

نحوه چگونگی کار با گوگل تگ منجیر:

با توجه به اینکه کار با این ابزار راحت می باشد ولی برای راه اندازی این سیستم، آشنایی با یک سری اصطلاحات تخصصی نیاز می باشد.گوگل تگ منیجر به سه دسته اصلی به نام  Tag ،Trigger و Variable ها تقیسم می شود.

تگ (Tag) چیست ؟

تگها یک سری کدهای جاوا اسکریپتی هستند که برای فرستادن یک سری دیتا به سمت ابزار آنالیز کاربر مثل گوگل آنالیتیکس در سایت شما بدون برنامه نویسی تعبیه می شوند. در واقع ایجاد یک تگ مناسب می تواند برای دریافت گزارش سایتتان مفید باشد و به این ابزار بگوید که چه کاری انجام دهد و بالعکس یک تگ نامناسب می تواند کارآمد نباشد و اظلاعات غلط از سایتتان بدهد.زمانی که شما اکانت خود را می سازید و در داشبورد تگ، گزینه Add new tag را می زنید بعد از آن باید برای تگتان عنوان مناسبی تهیه کنید و بعد از آن در مرجله بعدی نوع تگ مد نظرتان را مشخص کنید.شما ممکن است از تگ های مختلفی برای انجام کارهای مختلف روی سایت خودتان استفاده کنید.در این مقاله می توانید نحوه ست کردن Event و ارسال آن به گوگل آنالیتیکس را یاد بگیرید.
معرفی انواع تگهایی که می شود با گوگل تگ منیجر آنالیز کرد:

 • کلیک برروی یک CTA تعداد کلیک برروی لینکهای دانلود.
 • کلیک بر روی دکمه خرید.
 • تعداد کلیک بر روی دکمه تماس با ما.
 • بررسی کردن ویدیوهایی که کامل دیده نشده اند.
 • بررسی کردن تعداد صفحات پرینت شده توسط کاربر.
 • مدت زمانی که طول میکشد یک فرم پر شود
 • مدت زمانی که روی یک المان خاص روی صفحه موس قرار می گیرد.
 • بررسی کردن تعداد اسکرول کردن صفحه خاص.

Trigger چیست؟

بعد از معرفی تگ و انواع آن به معرفی Trigger می پردازیم که trigger ها به فعال کننده ها معروف هستند. در واقع با این روش مشخص می کنند که تگها چه زمانی باید فعال شوند، مثلا زمانی که کلیکی انجام شد،یا بازدیدی از صفحه صورت گرفت و …..

فعال کننده های گوگل تگ منیجر

Variable چیست ؟

در آخر به معرفی سومین پارامتر GTM می پردازیم به نام متغیرها، که در واقع اطلاعات اضافی هستند که برای تگها و تریگرها لازم می باشند که البته لازم به ذکر است که همانطوری که تگها به فعال کننده ها وابسته هستند فعال کنننده ها هم به متغیرها وابسته اند. متغیرها مقدار فعال کننده ها را مشخص می کند ،در واقع کاربرد آن این است که اگر کاربری بر روی لینکی کلیک کرد مشخص شود این لینک در کدام صفجه می باشد. از معروفترین متغیرهایی که می توانید تعریف کنید کد آیدی انالیتکس برای ردیابی گزارشات می باشد.حال با توجه به ارتباطی که از گوگل تگ منیجر و گوگل انالیتکس توضیح دادیم بهتر است به تفاوت آن دو ابزار به طور کامل در ادامه مقاله بپردازیم:

متغیرهای گوگل تگ منیجر

تفاوت ابزار گوگل آنالیتیکس با گوگل تگ منیجر در چیست ؟

استفاده از این دو ابزار در کنار هم به ارتقای سایت شما بسیار کمک خواهد کرد به این صورت که اطلاعات سایت شما از تگ منیجر به آنالیتکس ارسال می شود ولی با این وجود این دو ابزار با هم تفاوتهای چشمگیری دارند که در زیر این تفاوت ها را آورده ایم :

 1. ابزار گوگل آنالیتکس کار اصلی اش تولید گزارش از روند کلی وب سایتتان می باشد برای مثال چند نفر سایت شما رو مشاهده کرده اند، با چه دستگاهایی ( موبایل ، دسکتاپ ، …) بیشترین بازدید از سایت شما را داشته اند، از چه کشورهایی بازدید داشته است، چه صفحاتی دارای نرخ پرش قابل توجهی هستند، و …. .
 2. در این ابزار امکان edit ,remove ,add هر تگی امکان پذیر نیست در صورتیکه در تگ منیجر این امکان وجود دارد.
 3.  برای تک تک event های سایت مانند اینکه چند نفر لینک خاصی را کلیک کرده اند یا چندین نفر ویدیو شما را نصف یا کامل دیده اند،نیازمند تگ مخصوصی هستید که اگر حجم این تگها زیاد شود گوگل تگ منیجر کار شما را راحت تر می کند و این تگهای متفاوت را مدیریت می کند و روند اجرای آنها با گذاشتن آن تگ مخصوص در سایت انجام می شود.
 4. در تگ منیجر در واقع یک سری دیتا از سورسی به سورس دیگر منتقل می شنود ولی در صورتیکه آنالیتکس خودش یک منبع دیتا می باشد.
در بلاگ مدیااد بخوانید:  رفع مشکل Other در گزارش channel گوگل آنالیتیکس

مزایای استفاده از گوگل تگ منیجر

 • راحتی در استفاده: در این سیستم به دلیل اینکه نیازی به تغییر کدها توسط برنامه نوسی نمی باشد در نتیجه از سهولت خاصی برخوردار می باشد.
 • امکان داشتن یک قالب خاص: با توجه به اینکه این سیستم برای مدیریت تگها می باشد پس امکان داشتن تگهای بسیاری را در قالب یک پلتفرم مشخص می دهد که این مزیت برای کسب و کارهای شلوغ مانند آژانسهای تبلیغاتی که ممکن است دارای چندین اکانت گوگل آنالیتکس باشند مناسب می باشد.
 • امکان تست تگ: در تگ منیجر قبل از اینگه تگ در سایت شما قرار داده شود امکان این وجود دارد که آن تگ بررسی شود و اگر مشکلی از فنی و تعریف آن وجود دارد مشکلش رفع شود و صحیح آن قرار داده شود.
 • ارایه دسترسی های متفاوت: از دیگر مزیت های این ابزار این است که امکان دسترسی دادن به اکانت در همه سطح موردنظر به افراد مختلف وجود دارد.
 • عدم داشتن محدودیت در استفاده: با استفاده از سیستم GTM نه تنها می توانید برای وب سایتتان تگ تعریف کنید بلکه امکان استفاده از تگها را در اپلیکیشنهای موبایل IOS و اندروید بدون داشتن محدودیت را خواهید داشت.
 • داشتن امنیت: زمان استفاده از این ابزار نگرانی از لحاظ امینت نداشته باشید چون تمام امکانات امنیتی که نیاز هست داشته باشید را در اختیارتان قرار میدهد.
 • رایگان بودن: از مهمترین مزیت این ابزار می توان به رایگان بودن آن اشاره کرد که نیازی به پرداخت هزینه برای ساخت اکانت وجود ندارد.

چرا استفاده از گوگل تگ منیجر برای کسب و کارهای آنلاین اهمیت دارد؟

باتوجه به توضیحاتی که در رابطه با مزیت های GTM در پاراگراف قبل دادیم، استفاده از این ابزار برای ارتقای کسب و کارتان می تواند بسیار مفید باشد، هر کسب و کار آنلاینی که دارای یک وب سایت باشد و بخواهد روند فعالیتهای انجام شده با سایتش را بررسی کند پیشنهاد ما استفاده از این ابزار می باشد، برای مثال یک کسب و کار فروشگاه اینترنتی نیاز دارد که برای بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ کسب و کارش بسته به سفر مشتری اش بر روی سایت، تعداد کلیکها بر روی لینک شبکه های اجتماعی اش، کلیک بر روی یک CTA خاص و…را بشمارد پس لازم می باشد که این گزارشات از یک منبع قوی که بر روی سایت شما تعبیه شده است، دریافت شود.

نقش شبکه های تبلیغاتی در تحلیل وبسایت

لازم به ذکر است که این نکته گفته شود که یک شبکه تبلیغاتی به عنوان اجرا کننده کمپین تبلیغاتی کسب و کار شما یک سری نیازها و چالشهایی را در رابطه با مدیریت و تحلیل رفتار مخاطبین با سایت شما را دارد که انجام آن از سمت خود شما که صاحب کسب وکار هستید انتظار می رود که یکی از این انتظارات تنظیم و کارکردن با گوگل تگ منیجر می باشد در واقع شما به عنوان صاحب کسب و کار، لازم است که از روند فعالیت کاربران با سایتتان آگاه باشید که این تنظیمات تگ را باید قبل از اجرای کمپین تبلیغاتی اعمال کنید. شبکه های تبلیغاتی به عنوان مجری تبلیغات به کمک این ابزارها به تحلیل وب سایتان کمک میکنند .اگر برای اجرای این ابزار تحلیلی به مشکلی برخورد کردید شبکه های تبلیغاتی در این زمینه می توانند شما را راهنمایی می کنند.

 

شما می‌توانید با ثبت‌‌نام و ورود به پنل مدیااد با قابلیت‌های پنل مدیااد آشنا شده و کمپین‌های تبلیغاتی خود را امروز شروع کنید.

پنل مدیااد

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید

  بدون نظر نظر دهید

نظر دهید