چرا از کمپین ۳۶۰ درجه استفاده کنیم؟

بازاریابی

در این نوشتار ضمن تعریف بازاریابی ۳۶۰، نکات مهم مربوط به پیاده‌سازی کمپین ۳۶۰ درجه را در بازاریابی بیان می‌کنیم و دو کمپین ایرانی و خارجی را معرفی می‌کنیم. احتمالاً برای شما هم پیش آمده که تبلیغ یک نوشیدنی یا هر محصول دیگر را در تلویزیون می‌بینید. چند ساعت بعد با تبلیغات بنری همان برند با همان پیام تبلیغاتی در برنامه‌های تلفن همراه خود و یا در صفحات اینترنت مواجه می‌شوید. تبلیغ مشابه با همان پیام را در تایم‌لاین شبکه‌های اجتماعی می‌بینید و یا حتی با خروج از منزل با بنر‌های فیزیکی در فروشگاه‌ها یا تبلیغات بر روی اتوبوس با همان پیام تبلیغ روبرو می‌شوید. هر جا می‌روید آن برند را می‌بینید. بازاریابی ۳۶۰ به این معناست که مهم نیست مخاطب کجا باشد. ما او را پیدا می‌کنیم و پیام تبلیغاتمان را به او می‌رسانیم.

کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه چیست؟

  بازاریابی 360 درجه

کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه، یک کمپین تبلیغاتی کامل و خلاقانه است. به بیان ساده کمپین ۳۶۰ درجه یک کمپین بازاریابی یکپارچه است که تمام ابزارهای تبلیغاتی را با یک هدف و یک پیام تبلیغ به کار می‌گیرد تا پیام را به بهترین صورت به مخاطب منتقل کند. مهم‌ترین هدف در کمپین ۳۶۰ درجه برقراری ارتباط با مشتری است.

تجربه کمپین ۳۶۰ درجه برای مخاطب، باعث ایجاد هم‌افزایی در انتقال پیام می‌شود. مهم نیست مشتری شما کجاست، در فروشگاه، در فضای شبکه‌های اجتماعی، در حال جست‌وجو در اینترنت و یا در خیابان. مشتری ارتباط با برند را تجربه می‌کند. بنابراین باید تمرکز و توجه بیشتری به پیام‌هایتان در تبلیغات داشته باشید و مخاطب را به‌درستی در سفر مشتری راهنمایی کنید.

  • این کمپین زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که محصولی جدید به بازار عرضه می‌شود و یا ورژن جدید و بهتری از محصولی قدیمی به بازار عرضه می‌شود. متناسب با بازار هدفی که برای این محصول جدید در استراتژی بازاریابی در نظر گرفته‌شده است، کمپین ۳۶۰ درجه با پیام خاص آن محصول و جامعه مخاطبین طراحی و اجرا می‌شود.
  • تبلیغات ۳۶۰ درجه باید از لحاظ بصری و گرافیکی با طراحی بسته‌بندی محصول، هماهنگ باشد. همه تبلیغات باید دارای ترکیب رنگ مشخص و پیامی یکسان و یا مرتبط باشند.
  • محصولاتی که با کمپین ۳۶۰ درجه معرفی می‌شوند، الزاماً نباید قیمت‌های یکسان داشته باشند. ممکن است سه محصول با ویژگی‌هایی متفاوت برای افراد متفاوتی ارائه‌شده باشد و برای هرکدام می‌توان قیمت‌گذاری منحصربه‌فردی انجام داد.

چرا از کمپین ۳۶۰ درجه استفاده کنیم؟

در حال حاضر کسب‌وکارهای زیادی به شیوه‌های مختلف تبلیغات انجام می‌دهند و تبلیغات در دوره‌های زمانی کوتاه و آن هم فقط در یک رسانه و یا تبلیغات در رسانه‌های مختلف که یکپارچه نیستند، تأثیر مناسبی در یادآوری برند شما نخواهد داشت. برای بالا بردن ROI در تبلیغات، برنامه بازاریابی منسجم می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

اهداف و دلایل استفاده از کمپین ۳۶۰ درجه

دلایل مهم دیگری برای استفاده از کمپین ۳۶۰ درجه وجود دارد.

۱-مشخص کردن و یا تغییر جایگاه برند

مشخص کردن جایگاه و یا جایگاه‌یابی (positioning) درواقع یافتن فضایی در ذهن مخاطب است که یک برند با تمام ویژگی‌هایش در ذهن مشتری به خود اختصاص می‌دهد. این جایگاه به‌تدریج و بر اساس ارتباطات و تعامل با مشتریان شکل می‌گیرد. برای مشخص کردن این جایگاه و یا تغییر آن، استفاده از یک ابزار بازاریابی مثلاً تبلیغات تلویزیون و یا بنرهای فیزیکی در بزرگراه‌ها کافی نخواهد بود. نمونه بازاریابی ۳۶۰ درجه با این هدف، کمپین Old Spice است. این برند در ذهن مردم طوری جاافتاده بود که محصولاتش را برای افراد میان‌سال و با سن و سال بالا مناسب می‌دانستند و افراد جوان‌تر کمتر از محصولاتش استفاده می‌کردند. Old Spice با اجرای کمپین ۳۶۰ درجه، دید تازه‌ای درباره محصولاتش در جامعه ایجاد کرد و جایگاه برند خود را تغییر داد.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  بازاریابی قطره‌ ای چیست؟

۲-استراتژی برند سازی مجدد(rebranding)

 تغییر لوگوی اپل از گذشته تا به حال

برندسازی مجدد یکی از بزرگ‌ترین وظایف هر برندی است . برندسازی مجدد ممکن است به خاطر ورود به بازار یک منطقه جغرافیایی دیگر باشد و یا دلایل دیگری داشته باشد. همچنین ممکن است برندسازی مجدد با تغییر لوگو همراه باشد و نمونه آن تغییر لوگوی اپل در طول زمان است.

۳- بهبود عملکرد محصول و معرفی آن به بازار هدف

برندهایی که محصولاتی با عملکرد ضعیف داشته‌اند گاهی بعد از اصلاح محصول از کمپین‌های ۳۶۰ درجه برای معرفی ورژن جدید محصول استفاده می‌کنند. معمولا این برندها قبل از این تبلیغات چندانی برای محصول خود نداشته‌اند و سعی می‌کنند با این کمپین، محصول را بیشتر به جامعه معرفی کنند.

پیاده‌سازی کمپین ۳۶۰ درجه

کمپین ۳۶۰ درجه تنها استفاده هم‌زمان از مدیا و کانال‌های تبلیغاتی مختلف نیست. بلکه شامل برنامه‌ریزی یکپارچه و با یک هدف برای تک‌تک اجزای آمیخته بازاریابی  برای انتقال پیام مشخص به جامعه است. در بازاریابی ۳۶۰ به هر کدام از برخوردهای مشتری با برند توجه می شود و برای آن برنامه ریزی می‌شود.

اهمیت داده‌ها در بازاریابی ۳۶۰ درجه

 اهمیت بیگ دیتا در تبلیغات 360 درجه

کمپین ۳۶۰ درجه موفق پیامی را برای کمپین در نظر می‌گیرد که افراد جامعه به آن علاقه‌مند باشند. در این صورت پیام به‌خوبی توسط مخاطبین دریافت می‌شود. اگر تابه‌حال کمپین‌هایی راه‌اندازی کرده‌اید و یا داده‌هایی از مشتریان در وب‌سایت و اپلیکیشن خود دارید، تحلیل این داده‌ها به شما در طراحی هوشمندانه‌تر کمپین ۳۶۰ در هر کدام از قسمت‌ها کمک می‌کند. با این تحلیل می‌توانید پیام درستی را برای کمپین در نظر بگیرید.

 

روش‌های مختلف مورداستفاده در کمپین ۳۶۰ درجه

در طراحی کمپین ۳۶۰ درجه می‌توانید از ابزارها و روش‌های مختلف با توجه به بودجه خود استفاده کنید. نکته مهم این است که روش‌ها را به نحوی به‌کارگیرید که بیشترین ROI از کمپین بازاریابی به دست آید.

سایت

اهمیت داشتن سایت برای کسب‌وکارهای امروز تقریبا برای همه ما واضح است. تصور کنید که بعد از راه‌اندازی کمپین، مخاطبین نام برند شما را در وب سرچ کنند و سایتی از شما پیدا نکنند. این موضوع عملا تبلیغات شما را بی‌نتیجه می‌کند.

معمولاً وب‌سایت اولین تصویری است که مخاطب از شما دریافت می‌کند و اولین تصویر بیشترین اثرگذاری را دارد. در واقع وبسایت محلی است که با آن می‌توانید به‌خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کنید.

 

تولید محتوا

تولید محتوا علاوه بر اینکه بر روی افزایش ترافیک و سئو مؤثر است، درواقع به برند شما هویت می‌دهد و با این هویت می‌توانید با جامعه مخاطبین ارتباط برقرار کنید.

 

 

رسانه‌های اجتماعی

سوشال مدیا مارکتینگ ازجمله مهم‌ترین روش‌های بازاریابی در فضای کسب‌وکارهای امروزی است. برای آشنایی بیشتر با سوشال مدیا مارکتینگ می‌توانید مطالب زیر را در کالج تپسل مطالعه کنید:

 

سئو

همه ما از اهمیت سئو و راهکارهای آن مطلع هستیم. بیش از ۹۳%  فعالیت‌های آنلاین کاربران با جست‌وجو شروع می‌شود. درنتیجه برای اثربخشی کمپین‌های ۳۶۰ درجه بهبود سئو موضوعی ضروری است.

کمپین ۳۶۰ درجه شامل بهینه‌سازی وبسایت و همچنین سئو می‌شود تا در صورت مواجهه مشتریان و سرچ کلمات کلیدی مرتبط با محصول، مشتری بتواند به‌راحتی وبسایت شما را پیدا کند. طراحی مناسب لندینگ پیج نیز در کمپین‌های آنلاین در نوع نگاه مشتری به برند و همچنین نرخ تبدیل اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

تبلیغات کلیکی PPC

بر اساس آمار نرخ کلیک سه کمپین کلیکی برتر دنیا (در موتورهای جست‌وجو مانند تبلیغ در گوگل) حدود ۴۱% است. با یک کمپین تبلیغات کلیکی خوب و حساب شده می توانید تعداد زیادی از مخاطبین را به لندینگ پیج خود هدایت کنید. این امکان را تبلیغات دیگر در کمپین ۳۶۰ درجه مانند تبلیغات تلویزیونی یا بنر فیزیکی به شما نمی‌دهد.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  لندینگ پیج چیست و 3 اشتباه رایج در طراحی لندینگ پیج

 

ارتباط با مشتریان و روابط عمومی

می دانیم ارتباط با مشتریان نباید با فروش محصول تمام شود. ارتباط با مشتریان پس از فروش محصول بر چهره برند شما اثر مثبتی خواهد داشت. در صورت دریافت پیام انتقادی از مشتریان درباره محصول، با برخورد مناسب و رسیدگی به مسئله می‌توانید تأثیر منفی که به خاطر نقص محصول، ایجادشده را برطرف کنید. بعضی برندهای مشهور اطلاعات مشتریان را هنگام خرید دریافت می‌کنند و تا سال‌ها روز تولد و یا مناسبت‌های دیگر را به مشتریان تبریک می‌گویند.

 

ایمیل مارکتینگ

براساس تحقیقات ۹۱% از مشتریان ایمیل خود را به صورت روزانه چک می‌کنند. ایمیل مارکتینگ از ابزارهای متداول دیجیتال مارکتینگ است که معمولا هزینه‌ای هم ندارد و استفاده از آن را برای یک کمپین ۳۶۰ درجه توصیه می‌شود. از جمله ویژگی های خوب ایمیل مارکتینگ، امکان ارسال ایمیل به صورت شخصی‌سازی‌شده برای هر مخاطب است.

استفاده از اپلیکیشن‌ها در کمپین بازاریابی

اگر اپلیکیشن موبایل دارید، می‌توانید بنرهایی و یا از طریق پوش نوتیفیکیشن در اپلیکیشن در راستای کمپین خود قرار دهید. این، روش کم‌هزینه ای برای معرفی بیشتر کمپین شما خواهد بود.

همچنین از راه‌های مؤثر دیگر در دنیای آنلاین امروز، استفاده از تبلیغات درون اپلیکیشنی است. با توجه به رشد سریع ساخت اپلیکیشن و کسب وکارهای مبتنی بر اپلیکشن در دنیای امروز، تبلیغات درون اپلیکیشنی بسیار مورد توجه است و تاثیر بالایی نسبت به هر یک از روش‌های دیجیتال مارکتینگ خواهد داشت.

 

نمونه های موفق کمپین ۳۶۰ درجه ، برند آدیداس

از جمله برندهایی که  کمپین‌ ۳۶۰ درجه طراحی و اجرا کرده است برند آدیداس است که ویدئوی مربوط به این کمپین را در زیر می توانید ببینید.

 

 

 

نمونه ایرانی کمپین ۳۶۰ درجه ، “دیگه زنگ نزن” اسنپ فود

از جمله کمپین‌های ۳۶۰ درجه که اخیرا اجرا شد، کمپین “دیگه زنگ نزن” اسنپفود است. احتمالا شما هم با حداقل یک مورد از المان‌های این کمپین مواجه شده‌اید. شروع این کمپین با تیزینگ همراه بود و بعد از آن بنرهای محیطی و بنرهایی در تبلیغات دیجیتال با همین شعار و توضیح واضح تر اجرا شد. همچنین تبلیغاتی بر روی وسایل نقلیه در راستای این کمپین در سطح شهر قابل مشاهده بود. همچنین بروشورهایی برای این کمپین تهیه شده و پخش شد. هرچند در ادامه کپی‌هایی توسط کسب‌وکارهای دیگر از ایده پیام این تبلیغ اتفاق افتاد، ولی در نوع خود کمپینی خلاقانه بود که همه جنبه‌های تبلیغات را متناسب با بودجه و استراتژی خود پیاده‌سازی کرده بود.

در فضای شبکه‌های اجتماعی ویدئویی هم برای این کمپین وایرال شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. این ویدئو را در ادامه می‌توانید ببینید. در تهیه این ویدئو از اینفلوئنسرها استفاده شده است که استفاده از اینفلوئنسر انتخاب خوبی برای تبلیغات ویدئویی است.

 

 

کمپین‌های ۳۶۰ درجه بسیاری توسط برندها انجام می‌شود که روزانه با تعدادی از آن‌ها مواجه می‌شویم. شما هم اگر با کمپین ۳۶۰ درجه جالبی روبرو شدید، در قسمت نظرات می‌توانید با ما درمیان بگذارید.

 

منبع: کمپین ۳۶۰ درجه در کالج تپسل

 

شما می‌توانید با ثبت‌‌نام و ورود به پنل مدیااد با قابلیت‌های پنل مدیااد آشنا شده و کمپین‌های تبلیغاتی خود را امروز شروع کنید.

پنل مدیااد

چکیده‌ی مقاله
نام مقاله
چرا از کمپین ۳۶۰ درجه استفاده کنیم؟
نویسنده

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید

نظر دهید