تبلیغات کلیکی( PPC یا CPC ) چیست؟به همراه معایب و مزایای آن

مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ

در این پست از بلاگ مدیااد قصد داریم مفهوم تبلیغات کلیکی رابیان کنیم و به تاریخچه تبلیغات ppc اشاره کنیم، مزایا و معایب آن را بیان کنیم در نهایت آموزش دهیم که  چطور کاربران یونیک در سطح وب را با استفاده از تبلیغات کلیکی به وبسایت مان دعوت کنیم.

برای این منظور لازم هست که بدانیم تبلیغات کلیکی چیست  و چطور می‌توانیم از آن به بهینه‌ترین شکل ممکن استفاده کنیم.
در دنیای تبلیغات اینترنتی اصطلاحات مختلفی برای شکل‌های مختلف تبلیغات وجود دارد که در ابتدای این مقاله سعی داریم که اصطلاحات رایج در تبلیغات کلیکی رو برای شما معنی کنیم.

تبلیغات کلیکی (PPC یا CPC) چیست؟

در دنیای تبلیغات آنلاین PPC مخفف Pay Per Click و CPC مخفف Cost Per Click می باشد، هر دوی این عبارات در عمل کاربرد و معانی یکسانی داشته و به تبلیغاتی گفته می شود که از تبلیغ دهنده به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات آن، هزینه دریافت میگردد.

تبلیغات کلیکی

نحوه پیدایش تبلیغات کلیکی در دنیای دیجیتال

پیدایش  این مدل از تبلیغات در نوع خود نوآوری و تحولی در صنعت تبلیغات آنلاین به حساب می آمد، زیرا که پیش از این تبلیغ دهندگان می‌بایست بر حسب تعداد نمایش تبلیغ یا قبل‌تر از آن با اجاره ماهیانه و ثابت یک جایگاه تبلیغاتی معین، محصول یا کالای خود را تبلیغ می‌کردند و این مدل تبلیغات هزینه‌ی بالا و اثر بخشی کمی را برای تبلیغ‌دهنده در بر داشت، کم کم اکثر تبلیغ‌دهندگان را به دنبال اثربخشی بیشتر و هزینه تبلیغات به صرفه‌تر، شروع به تبلیغ محصولات خود به این شکل کردند.

امروزه نیز اکثر حجم تبلیغات آنلاین را این مدل تبلیغاتی از آن خود کرده و حتی با وجود پیشرفت روزمره و پدید آمدن مدل‌‌های تبلیغاتی متنوع، کماکان این مدل از تبلیغات جایگاه خود را نزد تبلیغ‌دهندگان، شرکت‌های تبلیغاتی و همچنین ناشران تبلیغات به عنوان مدل تبلیغاتی محبوب شان حفظ نموده است.

تبلیغات ppc

تاریخچه تبلیغات کلیکی(PPC) در جهان

اولین مستندات از تبلیغات کلیکی در فضای وب به ماه جولای سال ۱۹۹۶ بر میگردد، برای اینکه بهتر حس کنید چقدر از آن زمان می‌گذره جالب هست که بدونید در آن  زمان گوگل تازه به عنوان یه پروژه تحقیقاتی در دانشگاه استنفورد کار خودش رو داشت آغاز می‌کرد.

مزایای تبلیغات کلیکی از نگاه مدیااد

مزایای تبلیغات کلیکی عبارتند از:

 • مقرون به صرفه بودن: به این دلیل که شما تنها به ازای کاربرانی که بر روی تبلیغات شما کلیک کرده و به وبسایتتان می‌آیند پول پرداخت می‌کنید و همچنین تعیین کردن تعداد این کاربران، خواه برای کمپین مورد نظرتان تعداد زیادی کاربر مدنظر داشته باشید و خواه تعداد کم، می توان گفت که این نوع از تبلیغات به نسبت سایر تبلیغات به صرفه می باشد.
 • هدفمندی: می توانید بر روی تبلیغات خود محدودیت های جغرافیایی، اپراتور و دستگاه اعمال کنید.
 • قابل سنجش بودن: شما می تواند با توجه به ابزارهای اندازه گیری دقیق میزان بازگشت سرمایه خود و همچنین فاکتورهای مدنظرتان را به صورت دقیق اندازه گیری کنید.
 • قابلیت شخصی سازی: همینطور که کمپین خودتان را اجرا می‌کنید تنظیمات و قابلیت های ریز و درشتی هست که در اختیار شما این قابلیت را میگذارذ که بر اساس نیازتون کمپین خودتان را شخصی سازی کنید.
 • منابع آموزشی: برای اجرای اینگونه تبلیغات دوره‌ها و ابزارهای رایگان بسیاری وجود دارد که به شما کمک میکند که توانایی های خودتون رو افزایش بدهید.
 • سریع بودن: شما میتوانید به صورت لحظه ای تاثیر تبلیغات کلیکی و حضور کاربران در وبسایت تان را ببینید در صورتی که در سئو، شما زمان زیادی کار میکنید تا بعد از آن کم کم کاربران از وب سایت شما بازدید داشته باشند.
در بلاگ مدیااد بخوانید:  نحوه استفاده از ویجت های تبلیغاتی مدیااد در سایت

تبلیغات کلیکی

معایب تبلیغات کلیکی از نگاه مدیااد

 • نیازمندی زمان: بر خلاف مدل تبلیغاتی اجاره ماهیانه جایگاه های ثابت، شما نیاز دارید که برای کمپین خود زمان گذاشته دائما  گزارش بگیرید و به طور پیوسته کمپین خود را بهبود دهید تا به نتیجه دلخواه و مدنظر خود برسید.
 • نیازمندی تجربه و توانمندی: برای اجرای کمپین های موثر و مفید نیاز به تجربه قبلی هست، بسیاری از شرکت ها برای اجرا کردن کمپین های خود از نیروهای متخصص و زبده برای این کار در آژانس های تبلیغاتی بهره می گیرند.
 • بودجه کمپین‌ها به سرعت مصرف می شوند: برخلاف سئو که زمان و مهارت‌ها به عنوان سرمایه مورد نیاز آن به حساب می‌آیند، تبلیغات کلیکی نیازمند نظارت و بهینه سازی دائمی هستند زیرا اجرا کردن کمپین نیازمند پول به عنوان سرمایه می‌باشد که در صورت نبود بهینه سازی و نظارت، سرمایه و هزینه شما بازگشتی در پی نخواهد داشت.
 • تبلیغ لزوما منجر به فروش نمی‌شود: شما باید به این نکته دقت کنید که کلیک‌های صورت گرفته بر روی تبلیغات شما و کاربرانی که به وبسایت شما می‌آیند لزوما به فروش و اهداف بازاریابی شما منجر نمی‌شوند و این وظیفه شماست که کاربران را بعد از ورود به وبسایتتان متقاعد کنید تا اهداف مورد نظر شما را انجام دهند.

تبلیغات همسان

آشنایی بیشتر با پلتفرم تبلیغات کلیکی مدیااد

مدیااد کار خود را در تبلیغات آنلاین با تبلیغات نیتیو یا همسان آغاز کرد و سپس تبلیغات ویدیویی، بنری و ریتارگتینگ را به سرویس های خود برای ارائه به تبلیغ‌دهندگان خود اضافه کرد.

مدیااد تمامی سرویس‌های نام برده شده را به صورت کلیکیبه مشتریان خود ارائه می دهد و این امر خود موجب هدفمندی بیشتر هزینه‌های تبلیغات تبلیغ‌دهندگان عزیز گشته است.

در تبلیغات کلیکی مدیااد شما توانایی گذاشتن محدودیت‌های جغرافیایی، اپراتور، دستگاه مورد استفاده کاربران و مواردی دیگر را بر روی کمپین خود خواهید داشت.

 

در تمامی مراحل ساخت و اجرای کمپین، کارشناسان ما در مدیااد آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما می‌باشند.

۵
Sending
User Review
۴.۵ (۲ votes)

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید

  یک نظر نظر دهید

هر هفته از به‌‌روزترین مطالب دیجیتال مارکتینگ در مدیااد آگاه شوید

آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد بود و به هیچ عنوان جهت مقاصد تبلیغاتی استفاده نخواهد شد.