گزارش سالانه ۹۹ مدیااد (از اردیبهشت ۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰)

کتاب الکترونیکی

دانستن آمار و ارقام مربوط به تبلیغات در فضای آنلاین به تبلیغ‌کنندگان کمک می‌کند بهتر بتوانند برای کمپین‌های تبلیغاتی خود برنامه‌ریزی کنند. پلتفرم تبلیغات آنلاین مدیااد نیز به رسم سال‌های اخیر گزارش آمار و ارقام مربوط به تبلیغات وبسایت‌های ایرانی در سال ۹۹ را برای فعالین این حوزه منتشر کرده است. این پلتفرم، تبلیغات بنری و همسان کسب‌وکارها را در معتبرترین و پربازدیدترین وبسایت‌های ایرانی به نمایش می‌گذارد. در توصیف دیگر قابلیت‌های مدیااد می‌توان گفت صاحبان رسانه قادرند با کمک آن از راه فروش جایگاه‌های تبلیغاتی وبسایت‌های خود، درآمد کسب کنند. از این رو می‌توان مزیت این پلتفرم تبلیغاتی را دوطرفه شمرد.

شبکه تبلیغاتی مدیااد با بیش از ۲ هزار ناشر همکاری می‌کند، به‌طور ماهانه، بیش از ۱۸ میلیارد نمایش تبلیغات و بیش از ۶۰ میلیون کاربر فعال دارد. یکی از ویژگی‌های این پلتفرم، قابلیت تعیین زمان نمایش روزانه برای کمپین‌های تبلیغاتی است. صاحبان کسب‌وکار اگر ساعات اوج و افت ترافیک تبلیغاتی را بدانند می‌توانند کمپین‌های تبلیغاتی خود را در بهترین زمان ممکن اجرا کنند.

تصویر زیر، ساعات اوج و افت ترافیک تبلیغاتی مدیااد را بر اساس تعداد کلیک نشان می‌دهد:

همانطور که مشاهده می‌کنید در تابستان سال گذشته ساعاتی که کاربران بیشترین میزان کلیک را بر روی تبلیغات داشته‌اند بین ساعات ۱۴ تا ۱۶ عصر بوده و کمترین میزان آن نیز ۴ تا ۶ صبح بوده است. در پاییز سال ۹۹ کاربران بین ساعات ۱۳ تا ۱۴ ظهر بیش از زمان‌های دیگر شبانه‌روز بر روی تبلیغات کلیک کرده‌اند و میزان کلیک بین ساعت ۳ تا ۵ صبح در کمترین مقدار خود بوده است. بیشترین مقدار کلیک بر روی تبلیغات وبسایت در زمستان ۹۹ در دو نوبت ۱۳ تا ۱۴ ظهر و ۱۹ تا ۲۳ شب بوده و کاربران همچنان بین ساعت ۳ تا ۵ صبح چندان تعاملی با تبلیغات آنلاین نداشته‌اند. و اما در بهار امسال، مشابه تابستان گذشته بیشترین آمار کلیک بر روی تبلیغات آنلاین در وبسایت‌ها بین ساعات ۱۴ تا ۱۶ عصر اتفاق افتاده است و کمترین مقدار آن نیز بین ساعات ۵ تا ۷ صبح بوده است.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  گزارش شبکه تبلیغات آنلاین مدیااد (تیر 97 تا تیر 98)

مدیااد، در فاصله زمانی میان اردیبهشت ۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان فِراد (کلیک تقلبی) را در تبلیغات وبسایت تشخیص داده و هزینه آن‌ها را به مشتریان بازگردانده است. در همین فاصله یک ساله، درآمد ناشران مدیااد بیش از ۱۳۵٪ رشد داشته است:

قیمت کلیک در کمپین‌های تبلیغاتی

طبیعتا «هزینه» عامل مهم و تعیین‌کننده‌ای در تبلیغات محسوب می‌شود. دانستن قیمت کلیک در تبلیغات کلیکی این امکان را برای تبیلغ‌دهندگان ایجاد می‌کند که کمپین‌هایشان را درست و بر پایه اطلاعات موثق اجرا نمایند. به منظور بررسی دقیق‌تر این اعداد را در تصویر زیر مشاهده کنید:

تغییرات تعداد کمپین‌های CPA

کمپین‌های CPA یا Click Per Action آن دسته از تبلیغات هستند که در آن‌ها تبلیغ‌کننده در ازای هر عمل (اکشن)، هزینه می‌پردازد. این اکشن یا عمل می‌تواند فرآیند نهایی کردن خرید به‌دست کاربر، ثبت نام، نصب اپلیکیشن یا مواردی نظیر این‌ها باشد. بودجه مصرف شده به ازای هر بازه قیمتی در کمپین‌های اکشنی در سال ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، تعداد کمپین‌هایی که در آن‌ها به ازای هر لید، ۱۰ هزار تومان بودجه مصرف شده بیشتر از بقیه بوده و درصد آن ۸۱.۵ است. ۷.۸٪ از کمپین‌های CPA متعلق به آن دسته از تبلیغات بوده که در آن به ازای هر عمل ۹ هزار تومان هزینه شده است. و به همین منوال درصدهای کمتری به اکشن‌های ۸ تا ۲ هزار تومانی مربوط می‌شوند.

این اطلاعات، بخشی از گزارش سالانه شبکه تبلیغاتی مدیااد بود که از اردیبهشت ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ را پوشش می‌دهد. در این گزارش داده‌های بیشتری در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. داده‌هایی نظیر توزیع ترافیک تبلیغاتی در شبانه‌روز به تفکیک دستگاه و مرورگر مورد استفاده کاربران، توزیع ترافیک به تفکیک سن و جنسیت کاربران، تغییرات در تعداد وبسایت‌های نمایش‌دهنده تبلیغات، تعداد ویجت‌های ثبت شده در وبسایت‌های ناشر، مجموع تعداد تبلیغ‌دهندگان مدیااد، تغییرات تعداد اکشن‌های ارسال شده و میانگین وزنی قیمت هر اکشن که هرکدام با نمودار و به صورت جداگانه شرح داده شده‌اند. برای آن دسته از افراد که می‌خواهند در فضای آنلاین تبلیغ کنند و یا جایگاه تبلیغاتی وبسایت خود را بفروشند، خواندن این گزارش سالانه می‌تواند بسیار روشنگر و مفید باشد. بنابراین اگر می‌خواهید به این اطلاعات به‌طور کامل دسترسی داشته باشید، بر روی دریافت سومین گزارش سالانه شبکه تبلیغاتی مدیااد کلیک کنید.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  گزارش شبکه تبلیغات آنلاین مدیااد (تیر 97 تا تیر 98)

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

دانلود فایل کتاب

گزارش سالانه ۹۹ مدیااد (از اردیبهشت ۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰)
7.3 (PDF)

    نظر شما نظر خود را وارد نمایید

      یک نظر نظر دهید

    نظر دهید