۷ نکته مهم در سئوی سایت خبری که دانستن آن‌ ضروری است

مطالب آموزشی و اخبار مرتبط با ناشران (صاحبان وبسایت)

برای هیچ سایتی نمی‌توان شیوه مشابهی را برای بهبود سئوی سایت پیشنهاد داد. چند قانون در سئو وجود دارد، مانند انتشار محتوای عالی و ارائه تجربه کاربری خوب اما به ویژه سایت‌های خبری بیشتر از انواع دیگر سایت‌ها باید به موارد گوناگون توجه کرد.

سایت‌های خبری به دلیل مطالب دسته اولی که دارند، رتبه گرفتن سریع برایشان اهمیت بالایی دارد. اگر سئوی سایت خبری مناسب باشد، خبرهای این سایت‌ها در نتایج موتور جستجو در جایگاه بالاتری قرار خواهند گرفت. در نتیجه، بازدید این سایت‌ها بیشتر خواهد بود زیرا هر چه جایگاه شما در صفحه نتایج موتور جستجو بالاتر باشد بازدید کننده سایت نیز بیشتر خواهد بود. افزایش بازدید از یک سو می‌تواند برای هر سایتی بهبود رتبه الکسا را درپی داشته باشد و از سوی دیگر می‌تواند درآمدزایی سایت از طریق تبلیغات را نیز افزایش دهد.

سئوی سایت خبری

در این مقاله هفت روش از بهترین روش‌ها برای بهینه‌سازی سایت خبری ارائه شده است که می‌توانید آن را برای سایت خود اجرایی نمایید.

 

۱. سرعت خزش سایت را بهینه کنید

سئوی سایت خبری

وقتی صحبت از رسانه های خبری می شود ، می خواهید صفحات شما به سرعت توسط گوگل دیده شوند. برای این کار لازم است صفحات شما به اصطلاج خزیده (crawl) و نمایه (index) شوند.

خوشبختانه فاکتورهای مختلفی در جستجوگرها وجود دارد که می تواند به سرعت خزش سایت شما کمک کند، از جمله سرعت سایت، عملکرد سرور و نقشه سایت با فرمت XML.

با این وجود نمی توانید مانند نقشه سایت های دیگر با نقشه سایت های خبری برخورد کنید. تعداد دفعات انتشار محتوا در سایت شما بر سرعت خزیدن تأثیر مثبت می گذارد و اگر ربات‌های گوگل در سایت شما محتوای جدید بیابد، آن را حتما بررسی خواهد کرد.

گرچه تعداد دفعات ارسال مهم است، اما فراموش نکنید که محتوا دارای ارزش بیشتری است. اگر مطالب بیش از حد پست کنید یا محتوای غیرضروری را منتشر کنید، گوگل بودجه ارزشمند خزیدن خود را در صفحات با ارزش کمتر هدر می‌دهد، این بدان معنی است که محتوای خوب شما ممکن است دیده نشده باقی بماند. بنابراین تحت هیچ شرایطی کیفیت را فدای کمیت نکنید.

در صورتی که تمایل ندارید صفحه‌ای توسط گوگل یا دیگر موتورهای جستجو  را با استفاده از فایل robots.txt مسدود کنید تا از سرعت خزش مناسب اطمینان حاصل کنید.

 

۲. تمرکز خود را بر روی طراحی درست سایت بگذارید

سئوی سایت خبری

سایت های خبری چالش ویژه ای برای سئو دارند زیرا معمولاً صفحات زیادی دارند و به طور مداوم در حال رشد هستند.

این بدان معناست که برای حفظ جایگاه، ساختار سایت بسیار مهم است. ساختار سایت باید به گونه‌ای طراحی شود که برای موتورهای جستجو قابل دسترسی باشد و کاربران نیز به سادگی به آن دسترسی پیدا کنند.

همچنین ایجاد برچسب (Tag) و دسته‌بندی (Category) مناسب برای سایت‌های خبری بسیار با اهمیت است. ایجاد برچسب‌ها و دسته بندی‌های باید به گونه‌ای باشد که مخاطبان شما بتوانند به راحتی آنچه را که می‌خواهند پیدا کنند. برچسب و دسته‌بندی نباید همنام باشند زیرا در این صورت به سئوی سایت شما آسیب می‌رسد. همچنین نامگذاری برچسب‌ها و دسته‌بندی‌ها نباید از نظر معنایی یکی باشد. برای مثال دو برچسب با نام تبلیغات دیجیتال و تبلیغات آنلاین صحیح نخواهد بود و باید یکی از آن‌ها در سایت به کار رود.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  ترفند های افزایش سرعت وب سایت (قسمت 2)

برای سایت‌ها با محتوای زیاد امکان ایجاد زیر دسته‌بندی‌ها نیز وجود دارد ولی در استفاده از آن زیاده روی نکنید زیرا که عمق صفحات سایت شما را زیاد می‌کنند. این امر باعث می‌شود موتورهای جستجو به صفحات شما به درستی دسترسی نداشته باشند.

 

۳. سایت موبایل فرندلی ایجاد کنید

نسخه موبایل فرندلی

قابلیت استفاده از تلفن همراه امروزه برای هر وب‌سایتی مهم است، اما برای سایت‌های خبری حتی از اهمیت بیشتری برخوردار است. امروزه اکثر ورودی سایت‌ها از دستگاه‌های تلفن همراه است و بهینه‌سازی سایت برای نسخه موبایل از ضروریات است.

همچنین استفاده از نسخه امپ (AMP)، نوعی فناوری انتشار را که قالب بندی را حذف می کند و باعث باگذاری سریع صفحات برای کاربران تلفن همراه می شود، را نیز در نظر بگیرید.

 

۴. تحقیق برای کلمات کلیدی را فراموش نکنید

قبل از شروع نوشتن هر محتوایی لازم است بدانید مخاطب شما با چه قصدی و با چه کلمه کلیدی در موتورهای جستجو به دنبال جواب سوال خود می‌گردد. برای انجام این کار می‌توانید در پیشنهادات گوگل استفاده کنید. در تصویر زیر  پیشنهاد گوگل برای کلمه کلیدی «خواص توت فرنگی» را مشاهده می‌کنید.

جستجوی کلمات کلیدی

همچین از ابزارهای دیگر مانند google keyword planner، kwfinder و keywordtool.io نیز می‌توانید استفاده کنید.

لازم است از کلمات کلیدی در موارد زیر استفاده کنید:

عنوان محتوا

از کلمه کلیدی در عنوان محتوا استفاده کنید. همچنین برای جذاب کردن محتوا استفاده از کلمات قدرتمند مانند اعداد، صفحات با تر و ترین و کلمات پرسشی استفاد کنید.

توضیحات متا

توضیح متا نوشته‌ای است که در صفحه نتایج موتور جستجو در زیر عنوان مشاهده می‌کنید و حدود ۱۷۰ کاراکتر طول دارد. لازم است کلمه کلیدی خود را در توضیح متا بگنجانید.

توضیح متا خوب به نتیجه شما کمک می کند، که می تواند نرخ کلیک شما را CTR شما را تقویت کند. توضیح متا خوب CTR ارگانیک شما را تقویت می‌کند.

URL های صفحه

استفاده از کلمه کلیدی در آدرس صفحه می‌تواند به سئوی محتوای شما کمک کند. فراموش نکنید URL را کوتاه نگه دارید و از نوشتن تمام تیتر متحوا در تیتر در صورت طولانی بودن آن اجتناب کنید.

استفاده از تصاویر

در محتوای خود از تصاویر کپی شده استفاده نکنید و برای هر پست تصاویر مناسب طراحی کنید. علاوه بر طراحی تصاویر لازم است پس از قرار دادن آن‌ها در تصویر برای تصاویر Alt یا توضیح عکس را تعریف

در بلاگ مدیااد بخوانید:  معرفی فاکتورهای تاثیرگذار سئو در سال ۲۰۱۹

لینک سازی داخلی

لینک‌های داخلی برای سئو بسیار زیاد است. لینک دادن به صفحات شما باعث می‌شوند اهمیت آن‌ها بیشتر شوند. برای بالا بردن قدرت صفحات کم قدرت می‌توانید از  صفحات دارای قدرت بالا آن‌ها لینک دهید.

 

۵. محتوای همیشه سبز را در برنامه محتوایی خود قرار دهید

محتوای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز یا ever green به محتوایی گفته می‌شود که محدود به زمان خاصی نمی‌شود و همیشه کاربران آن را جستجو می‌کنند. برای مثال در دنیای دیجتال مارکتینگ کاربران همواره درباره تبلیغات دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ جستجو می‌کنند.

سایت‌های خبری درباره موضوعات روز می‌نویسند. این نوع موضوعات پس از مدتی دیگر جستجو نمی‌شوند و این گونه مطالب عمر کوتاهی دارند. بنابراین لازم است محتوایی با موضوعاتی که همیشه سوال مخاطبان هستند نیز تهیه کنید.  با انجام این کار ترافیک ورودی سایت خود را تضمین کرده‌اید و همواره جریان ثابتی از ورودی گوگل را خواهید داشت. در این صورت می‌توانید جایگاه سایت خود در نتایج موتور جستجو را بهبود دهید و این امکان را ایجاد نمایید که اخبار شما نیز بهتر دیده شوند.

 

۶. از محتوای کپی استفاده نکنید

همواره برای سایت خود از محتوای یکتا استفاده نمایید و محتوا را خودتان تدوین کنید. کپی کردن از سایت‌های دیگر می‌تواند موجب جریمه شدن سایت شما شود. با اینکه سرعت انتشار خبر با اهمیت است، اما نباید از کیفیت آن غافل شوید. با نوشتن یا بازنویسی محتواها می‌توانید جایگاه سایتتان در صفحه نتایج گوگل حفظ کنید و بهبود دهید.

 

۷. در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید

فعالیت در شبکه های اجتماعی

آیا می‌توان سایت خبری را اداره کرد اما اخبار را در کانال های رسانه های اجتماعی ارسال نکنید؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت، بسترهای اجتماعی بسیار خبرپسند هستند و فعالیت داشتن در آن‌ها بسیار موثر است. اساسی‌ترین مورد این است که همواره و به طور مداوم در شبکه‌های اجتماعی پست بگذارید.

شبکه‌های اجتماعی گوناگونی وجود دارند که برای دسترسی به طیف گسترده مخاطبان لازم است در انواع آن فعالیت داشته باشید.  پس از ایجاد اکانت در رسانه‌های اجتماعی و استفاده از آنها برای مدتی، باید بسنجید که عملکرد آن‌ها تا چه حد مناسب بوده است و آیا استراتژی شبکه‌های اجتماعی شما نیاز به بهبود دارد یا خیر. این کار را می توانید براساس میزان مشارکت کاربر قضاوت کنید. برای مثال، هرچه تعداد رای مثبت، نظرات و اشتراک‌گذاری بیشتری برای پست‌های خود بدست آورید، بهتر است.

در این مقاله با اصول سئوی سایت‌های خبری آشنا شدید و ۷ مورد ضروری که لازم است برای سئوی سایت رعایت شود را آموختید. تجربه شما از سئوی سایت خبری چیست؟ آیا برای سئوی سایت خود از این موارد استفاده کرده و نتیجه گرفته اید؟

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید

نظر دهید