همه چیز درباره لندینگ پیج

مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ

لندینگ پیج (Landing Page) یا صفحه فرود، دروازه ورود به سایت شما است. لندینگ پیج اولین نقطه تماس کاربران اینترنت با برند شما هستند و طراحی لندینگ پیج مناسب می‌تواند اثربخشی فعالیت‌های بازاریابی شما را چند برابر کند. لندینگ پیج در واقع مکانی است که می‌تواند تفاوت بین جذب صفر تا هزاران مشتری جدید برای کسب‌وکار شما باشد.

 

لندینگ پیج چیست؟

لندینگ پیج (Landing Page) به صفحه‌ای گفته می‌شود که به موضوع یا کمپین تبلیغاتی خاصی با هدف جذب مشتریان جدید یا افزایش فروش اختصاص داده شده است. کسب‌وکارها تلاش می‌کنند تا با طراحی لندینگ پیج مناسب سرنخ‌های (Lead) جدید جذب کرده و یا سرنخ‌هایی که قبلا جذب شده بودند را به مشتری تبدیل کنند.

لندینگ پیج چیست؟

 

چرا طراحی لندینگ پیج مهم است؟

لندینگ پیج می‌تواند تفاوت بین موفقیت و شکست یک کمپین تبلیغاتی را رقم بزند. بسیاری از کمپین‌های بازاریابی اجرا شده در حوزه‌های مختلف به دلیل عدم برخورداری از لندینگ پیج مناسب شکست می‌خورند. یک لندینگ پیج اثربخش و مناسب می‌تواند نرخ تبدیل فعالیت‌های مختلف مانند ثبت‌نام کاربران، دانلود فایل، خرید و سایر فعالیت‌های مشابه را به مقدر چشم‌گیری افزایش دهد. افزایش در نرخ تبدیل در نتیجه بر هزینه‌ای که برای انجام شدن هر کدام از این فعالیت‌ها انجام شده است تاثیر می‌گذارد و می‌توان با هزینه‌ای مشابه، تا چندین برابر تعداد مشتریان جذب شده یا فعالیت‌های دیگر را افزایش داد. برای درک بهت موضوع، یک مثال از یک کسب‌وکار فرضی را با هم بررسی می‌کنیم:

مثال – مطب دندانپزشکی

ما یک مطب دندانپزشکی داریم و ۲ میلیون تومان بودجه به تبلیغات کلیکی اختصاص داده‌ایم. با صرف ۲ میلیون تومان، ۱۵،۰۰۰ کلیک به صفحه لندینگ ما که حاوی یک فرم ثبت اطلاعات تماس برای مشاوره دندانپزشکی است، ارسال شده است. حال بیاید تعداد شماره تماس‌های دریافت شده که در واقع مشتریان بالقوه ما هستند را در ۳ حالت مختلف بسنجیم.

در حالت اول نرخ تبدیل ۱% است، به این معنا که از ۱۵،۰۰۰ کلیک دریافت شده تنها ۱% یا ۱۵۰ نفر شماره تماس خود را ثبت کرده‌اند. در این حالت هزینه انجام شده به ازای هر شماره دریافتی ۱۳هزار و ۳۰۰ تومان است.

پس از انجام مرحله اول تصمیم می‌گیریم که تا حدی لندینگ پیج را بهینه‌سازی کنیم. پس از بهینه‌سازی‌های انجام شده، دوباره با صرف همان هزینه، ۱۵،۰۰۰ کلیک دریافت می‌کنیم. در این مرحله متوجه می‌شویم که با بهینه‌سازی‌های انجام شده، نرخ تبدیل ما به ۲% افزایش یافته است. در نتیجه موفق شده‌ایم با نرخ تبدیل ۲%، ۳۰۰ شماره تماس از مشتریان بالقوه با هزینه ۶هزار و ۶۰۰ تومان به ازای هر شماره دریافتی جذب کنیم.

پس از اینکه مرحله دوم سپری شد و به ارزش بهینه‌سازی لندینگ پیج پی بردیم، یک بار دیگر و با دقت بیشتری لندینگ پیج خود را بهینه سازی می‌کنیم. پس از بهینه سازی مشابه مراحل قبل با هزینه‌ای مشابه، ۱۵،۰۰۰ کلیک دریافت می‌کنیم. پس از دریافت این کلیک‌ها متوجه می‌شویم که بهینه‌سازی‌های انجام شده نرخ تبدیل مرحله سوم را نسبت به مرحله دوم ۲% افزایش داده و به ۴% رسانده است. در نتیجه این افزایش ما موفق شده‌ایم ۶۰۰ شماره تماس از مشتریان بالقوه را با هزینه ۳هزار و ۳۰۰ تومان دریافت کنیم.

پس از بررسی مثال بالا متوجه می‌شویم که بهینه‌سازی لندینگ پیج بسیار با اهمیت بوده و می‌تواند هزینه‌های بازاریابی ما را به طور چشمگیری کاهش دهد. در ادامه به بررسی اصول طراحی لندینگ پیج که می‌توانند به ما در بهینه‌سازی نرخ تبدیل کمک کنند می‌پردازیم.

 

اصول طراحی لندینگ پیج

اصول طراحی لندینگ پیج

پیشنهاد ارائه شده در کمپین را مطرح کنید

احتمالا در گذشته با کمپین‌های مختلف کسب‌وکارهای ایرانی روبرو شده‌اید. کمپین‌های شب یلدا، کمپین‌های بازگشت به مدرسه، بلک فرایدی و سایبر ماندی. در اکثر این کمپین‌ها پیشنهادات ویژه‌ای مانند ۳۰% تخفیف خرید تمامی محصولات مطرح می‌شود. یکی از تکنیک‌های کاربردی بهبود نرخ تبدیل و اثربخشی لندینگ پیج، مطرح کردن چشم‌گیر این پیشنهادات است. در ادامه پیشنهادات مطرح شده در دو کمپین شب حراجانانه یلدایی و بلک فرایدی بانی‌مد را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

طراحی پیشنهاد در لندینگ پیج

تصویر بالا از صفحه فرود کمپین حراجانانه یلدا بانی‌مد تهیه شده است. در این کمپین بانی‌مد به ازای خرید هر کالا، دو کالا به صورت رایگان به خریداران هدیه می‌دهد. همانطور که در تصویر قابل مشاهده است شعار کمپین حراجانانه و پیشنهاد ویژه بانی مد که یک خرید و دو هدیه است به خوبی به نمایش گذاشته شده است و کاربران پس از ورود به صفحه فرود کمپین در عرض چند ثانیه با پیشنهاد ویژه کمپین آشنا می‌شوند.

نمونه لندینگ پیج موفق

تصویر بالا از صفحه فرود کمپین سیاجمعه یا بلک فرایدی بانی‌مد تهیه شده است. در این کمپین بانی‌مد تا ۷۰% تخفیف برای محصولات خود در نظر گرفته و ارسال تمامی محصولات خود را رایگان کرده است. همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است، پیام کمپین و پیشنهاد ویژه کمپین که ۷۰% تخفیف و ارسال رایگان هستند به درستی به نمایش گذاشته شده‌اند و کاربران پس از ورود به لندینگ پیج این کمپین در طی چند ثانیه متوجه پیام و پیشنهاد کمپین‌ می‌شوند.

 

لندینگ را هدفمند طراحی کنید

در زمان طراحی لندینگ پیج تبلیغاتی یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در نظر گرفت، هدف از طراحی لندینگ پیج است. طراحی لندینگ پیجی که برای دریافت سرنخ (Lead) طراحی می‌شود، با طراحی لندینگ پیجی که برای ایجاد آگاهی از برند و یا فروش محصولات ایجاد می‌شود می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در نظر داشتن هدف اصلی در ایجاد لندینگ پیج و طراحی بر اساس آن می‌تواند به افزایش اثربخشی لندینگ پیج کمک کند.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  آشنایی با بازاریابی هک رشد

طراحی با کیفیت را جدی بگیرید

طراحی ظاهری لندینگ پیج مانند دکوراسیون کسب‌وکارهای فیزیکی است. به تصویر دو فروشگاه زیر نگاه کنید، ترجیح می‌دهید از کدامیک از آن‌ها خرید کنید؟

طراحی لندینگ پیج باکیفیت

احتمالا شما هم فروشگاه دوم را انتخاب کردید. دلیل این انتخاب چیست؟ طراحی بهتر محیط فروشگاه و وجود نظم. کاربران در زمان مراجعه به سایت‌ها، حس مشابهی را نسبت به سایت‌هایی که از طراحی خوبی برخوردار هستند پیدا می‌کنند و در صورتی که سایت شما از طراحی ظاهری مناسبی برخوردار نباشد احتمال اینکه کاربران بدون توجه به اینکه محتوای سایت شما چیست و چه پیشنهادی برای عرضه دارد از سایت شما خارج شود.

کال تو اکشن (CTA) را جدی بگیرید

طراحی کال تو اکشن (CTA) جذاب و گیرا در ابعاد مختلف دیجیتال مارکتینگ اهمیت بسیار زیادی دارد. فرقی نمی‌کند که در حال برنامه‌ریزی ایمیل مارکتینگ باشید، یا تبلیغات بنری و یا طراحی لندینگ پیج، کال تو اکشن با کیفیت می‌تواند به شما در افزایش نرخ تبدیل کمک کند. یک لندینگ پیج مناسب باید شامل یک کال تو اکشن (CTA) مرتبط با هدفی که لندینگ پیج برای آن طراحی شده است باشد. برای مثال اگر هدف شما جذب سرنخ (Lead)، از طریق به اشتراک گذاری یک ایبوک رایگان باشد، نیاز است در کنار فیلد وارد کردن ایمیل کاربر، یک کال تو اکشن هدفمند با متنی مشابه “دانلود رایگان ایبوک” باشد.

نکته بعدی که باید در طراحی کال تو اکشن در نظر گرفته شود این است که کال تو اکشن باید به راحتی قابل تمایز و مشاهده باشد، به صورتی که کاربر حتی در صورت پیمایش (Scroll) سریع صفحه، متوجه کال تو اکشن شود.

 

در طراحی صفحه لندینگ پیج ، کاربران موبایل را فراموش نکنید

در سال ۹۸ حدود ۷۰ درصد ترافیک تبلیغاتی مدیااد را کاربران موبایل تشکیل داده بودند. توجه به این آمار در طراحی لندینگ پیج بسیار مهم و کلیدی بوده و طراحی لندینگ پیجی که مناسب کاربران موبایل باشد می‌تواند نتایج حاصل شده از ارسال ترافیک به لندینگ پیج را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

در طراحی لندینگ پیجی که برای کاربران موبایل مناسب است چند عامل بسیار مهم را باید در نظر گرفت:

  • سرعت بارگزاری لندینگ پیج
  • طراحی لندینگ برای کاربران موبایل

موبایل و سرعت برای لندینگ پیج

سرعت بارگزاری لندینگ پیج

سرعت بارگزاری لندینگ پیج از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی است که بر تجربه کاربران موبایل در مواجه به لندینگ پیج شما تاثیر می‌گذارد. به تجربه خودتان در مواجه با سایت‌هایی که سرعت بارگزاری آن‌ها پایین بوده رجوع کنید، در شرایط که بارگزاری یک سایت بیشتر از زمان مورد انتظار شما طول کشیده چکار کرده‌اید؟

دو ابزار مهم و کاربردی برای سنجش سرعت بارگزاری لندینگ پیج شما در موبایل وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید عملکرد لندینگ پیج خود را در موبایل بسنجید. ابزار اول، ابزار Google Page Speed Insights است. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید نمره عملکرد سایت خود را در موضوع سرعت برای کاربران دسکتاپ و موبایل مشاهده کرده و در صورت وجود مشکل از راهنمایی‌های گوگل برای بهبود سرعت بارگزاری استفاده کنید.

سرعت بارگذاری لندینگ پیج

ابزار دوم، GTMetrix است که با استفاده از ابزار اول و YSlow، جمع، سرعت بارگزاری و عملکرد لندینگ پیج ما را مورد بررسی قرار می‌دهد و پیشنهاداتی را برای بهبود سرعت بارگزاری و عملکرد لندینگ پیج به شما ارائه می‌دهد.

ابزار GTMetrix برای سنجش سرعت سایت

طراحی لندینگ برای کاربران موبایل

طراحی برای کاربران موبایل دوم اصل مهم در طراحی لندینگ پیج است. آیا تا به حال با گوشی موبایل وارد سایتی شده‌اید که کار کردن با آن با استفاده از گوشی موبایل تقریبا ناممکن باشد؟ اندازه کلمات و متن بسیار کوچک‌تر یا بزرگتر از استاندارد، یافتن آنچه در سایت به دنبالش هست بسیار سخت، چارچوب به هم ریخته، اندازه دکمه‌ها بیش از اندازه بزرگ یا کوچک و موارد مشابه‌ای که موجب به وجود آمدن تجربه بد برای شما شده است باشد؟

تمامی موارد بالا می‌توانند به مقدار زیادی تجربه کاربران از تعامل با لندینگ پیج را تحت تاثیر قرار بدهند. راه حل این مشکلات در نظر گرفتن کاربران موبایل در زمان طراحی لندینگ پیج و استفاده از لندینگ پیج‌های تعاملی (Responsive) است. لندینگ پیج تعاملی به لندینگ پیجی گفته می‌شود که در زمان طراحی به صورت تعاملی (Responsive) طراحی شده و این قابلیت را دارد که با توجه به اندازه نمایشگری که کاربر در حال استفاده از آن است، نحوه نمایش لندینگ پیج به کاربر را تغییر دهد.

 

نگرانی‌های مخاطبان خود را بشناسید

آیا برای شما اتفاق افتاده که زمانی که به فروشگاه یا مرکز خرید جدیدی رفته‌ باشید و علی رغم اینکه محصولات آنجا از نظر قیمت و زیبایی چشم شما را گرفته باشند، از خرید کردن از آنجا مطمئن نباشید و خرید نکنید؟

همین سوال در خصوص کاربران اینترنت مطرح است، اگر یک کاربر واقعا تصمیم به خرید دارد، چرا از ما خرید نمی‌کند؟ این موضوع می‌تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد که به آن‌ها هزینه‌های روانی خرید می‌گویند. هزینه‌های روانی خرید زمانی به وجود می‌آید که نگرانی‌ها و ابهام‌هایی از خرید یک محصول یا خرید از یک منبع وجود داشته باشد.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  بهترین نمونه‌های جهانی تبلیغات نیتیو در سال ۲۰۲۰

سوال بسیار مهم در مورد هزینه‌های روانی این است که چگونه می‌توانیم از طریق طراحی لندینگ پیج‌هایی اثربخش‌تر، هزینه‌های روانی کاربران را کاهش بدهیم و نرخ تبدیل ترافیک ارسال شده به صفحات لندینگ خود را بهبود بدهیم. پاسخ به این سوال بسیار مورد (Case) محور بوده و نمی‌توان نسخه یکسانی برای تمامی کسب‌وکارها پیچید اما با هدف ارائه یک مثال واقعی و کاربردی و آشنایی هر چه بیشتر با این هزینه‌ها، صفحه یک محصول از دیجی‌کالا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عوامل موثر بر تجربه کاربری لندینگ پیج

در صفحه بالا دیجی‌کالا از عوامل زیر برای کاهش هزینه‌های روانی کاربران استفاده کرده است:

تصاویر با کیفیت از ابعاد مختلف محصول

یکی از نگرانی‌های اصلی کاربران در هنگام خرید اینترنتی این است که محصولی که قصد خرید آن را دارم دقیقا چه شکلی است؟ چه ابعادی دارد؟ آیا آن محصولی است که به دنبالش هستم؟ دیجی‌کالا یک مثال عالی و بی نقص از کسب‌وکارهایی است که تصاویر کامل و با کیفیت و هدفمندی از محصولات خود ارائه می‌دهد.

 

نمایش نظر و امتیاز کاربران به محصول

بازاریابی دهان به دهان (Word of mouth) یکی از روش‌های کاربردی در بازاریابی است. معمولا زمانی که نسبت به خرید محصول یا خدمتی مطمئن نیستیم، یکی از اولین کارهایی که برای کسب اطمینان از تصمیم خود انجام می‌دهیم، گوش دادن به صحبت‌های دیگران در مورد آن محصول یا خدمت است. در دیجی‌کالا امتیاز و نظرات کاربرانی که قبلا محصول مورد نظر را سفارش داده‌اند به کاربرانی که قصد خرید آن محصول را دارند نشان داده می‌شود. از این طریق دیجی‌کالا تلاش می‌کند تا هزینه‌های روانی مربوط به عدم اطمینان در تصمیم‌گیری کاربران در مورد خرید محصولات را کاهش دهد.

گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

خرید اینترنتی محصولات فیزیکی همواره این ابهام را برای ما به وجود می‌آورد که آیا محصولی که در حال خرید آن هستم، اصل است؟ آیا محصولی که به دستم می‌رسد سالم خواهد بود؟ آیا در مسیر بشقاب‌هایی که از دیجی‌کالا سفارش داده‌ام نخواهند شکست؟ گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا، یکی از بهترین روش‌ها برای رفع نگرانی‌هایی که مطرح شد است.

 

تایید بهترین قیمت در ۳۰ روز گذشته

تجربه خرید یک محصول می‌تواند تجربه بسیار خسته کننده‌ای باشد، اگر از قیمت محصولی که در حال خریدن آن هستیم اطمینان نداشته باشیم. شخصا در هنگام خرید آنلاین محصولات به سایت‌های مختلف سر می‌زنم و قیمت‌ها را با هم مقایسه می‌کنم، و بر اساس مقایسه قیمت‌ها و چند عامل دیگر تصمیم خرید از هر منبع را می‌گیرم. اعلام اینکه قیمت محصولی که در دیجی‌کالا به فروش گذاشته شده است، بهترین قیمت در ۳۰ روز گذشته بوده به کاربران کمک می‌کند تا هزینه‌های زمانی جستجو برای قیمت مناسب‌تر را کاهش داده و از این طریق تصمیم‌گیری کاربر در مورد خرید از دیجی‌کالا را آسوده‌تر کنند.

 

ارائه امکان پرداخت در محل

امکان پرداخت در محل در لندینگ پیج فروشگاه آنلاین

خرید آنلاین در کشور ما موضوعی نسبتا جدید است و احتمالا اگر با متولدین سال‌های قبل از دهه ۶۰ صحبت کنید، اعتماد کمتری به پرداخت هزینه خرید محصولات، قبل از دریافت آن‌ها را داشته باشند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند اعتماد این سهم از جمعیت کشور را به خرید آنلاین بیشتر کند، قابلیت پرداخت هزینه محصول در زمان تحویل است. دیجی‌کالا با ارائه این امکان به کاربران کمک می‌کند تا تصمیم خود را با سادگی بیشتری اخذ کنند.

 

نمایش امتیاز عملکرد محصول و فروشنده

از زمانی که دیجی‌کالا به یک مارکت پلیس (Market Place) تبدیل شد، همواره یکی از دغدغه‌های کاربران، کیفیت عملکرد تامین‌کنندگان مختلف بوده است. دیجی‌کالا با هدف کاهش دغدغه‌های مربوط به تامین کنندگان اطلاعات مربوط به امتیاز عملکرد تامین کننده هر محصول را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 

اطلاعات فیزیکی محصول

خرید هر محصول می‌تواند نگرانی‌های منحصر به فرد خود را داشته باشد. در زمان خرید گوشی موبایل احتمالا یکی از این نگرانی‌ها برای کاربران وزن گوشی باشد، در زمان خرید یک میز یکی از نگرانی‌ها برای کاربران می‌تواند ابعاد میز باشد. دیجی‌کالا با ارائه کامل اطلاعات فیزیکی محصول تلاش می‌کند تا این جنس از دغدغه‌های مشتریان را برطرف کند.

 

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله ابتدا به ارائه تعریفی از لندینگ پیج پرداختیم و سپس با ارائه یک مثال متوجه شدیم که طراحی یک لندینگ پیج مناسب و بهینه‌سازی آن در طول زمان می‌تواند به کاهش هزینه‌های بازاریابی ما کمک کرده و اثربخشی کمپین‌های بازاریابی ما را افزایش دهد. سپس در ادامه به بررسی اصول طراحی لندینگ پیج پرداخته و ۶ اصل مهم و کلیدی در طراحی و بهینه‌سازی لندینگ پیج را به همراه چند مثال ایرانی معرفی کردیم.

 

به نظر شما چه اصول مهم دیگری در طراحی لندینگ پیج وجود دارند که در این مقاله ذکر نشده‌اند؟ تجربه شخصی شما در مواجه با لندینگ پیج‌ها و بهینه‌سازی آن‌ها چه بوده است؟ نظرات خود را با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید

نظر دهید