سوالی که از جان مولر پرسیدم و رفتاری که گوگل با لینک ها دارد!

مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ

وجه تمایز اصلی گوگل با تمام موتورهای جستجوی زمان خودش، الگوریتمی به نام Page Rank بود. الگوریتم پیج رنک امتیازی به تمام صفحات اینترنتی اختصاص می­دهد که بر اساس لینک­های ورودی به آن صفحه محاسبه می شود. ایده بنیانگذاران گوگل این بود: “اگر کیفیت یک صفحه در وب مناسب باشد، صفحات دیگر در اینترنت به آن صفحه لینک می دهند و آن صفحه را معرفی می­کنند، پس برای اندازه گیری کیفیت صفحات، کافی است بررسی کنیم که چه لینک­هایی به آن صفحه داده شده است!”

تاثیر الگوریتم پیج رنک در نتایج موتورجستجوی گوگل

گوگل پیج رنک

الگوریتم پیج رنک، باعث شد که نتایج گوگل به نسبت سایر موتورهای جستجو از کیفیت بالاتری برخوردار شود. اما به مرور زمان، مدیران سایت ها و متخصصین سئو از این الگوریتم برای تغییر نتایج گوگل استفاده کردند. گوگل در سال ۲۰۱۱ با ارائه الگوریتم پنگوئن، سعی کرد وب سایت هایی که از طریق ایجاد و خرید لینک می­خواهند رتبه سایت خود در گوگل را بهبود دهند، جریمه کند.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  افزایش بازدهی کمپین ایمیل مارکتینگ

الگوریتم پنگوئن، لینک های ورودی اسپم به وب سایت را جریمه می کرد. همین موضوع باعث شد که عده ­ای از متخصصین سئو در دنیا، مفهوم جدیدی به نام سئو منفی را بوجود آوردند! ایده آنها این بود: به جای اینکه رتبه سایت خود را در گوگل بهبود دهیم، کاری می کنیم که رقیب ما رتبه خود را از دست بدهد و به او لینک های اسپم می دهیم. در همین رابطه سرویس‌­های مرتبطی بوجود آمد و مشکل جدیدی برای گوگل پدیدار شد. گوگل برای مقابله با این موضوع ابزاری به نام Disavow links را به سرچ کنسول اضافه کرد، تا مدیر سایت بتواند از طریق آن لینک های اسپم را بی اثر کند.

سوال من از آقای جان مولر (مدیر تحلیل وبمسترها در گوگل)

سئو منفی، یک نقطه ضعف بزرگ برای گوگل محسوب می شد، پس از اینکه گوگل الگوریتم پنگوئن ۴.۰ را ارائه کرد، الگوریتم پنگوئن به فاکتورهای هسته گوگل منتقل شد و در حال حاضر تاثیر آنی در نتایج جستجو دارد. بنابراین گوگل به دنبال از بین بردن اثر سئو منفی بر روی سایت ها است. در همین رابطه سوالی از آقای جان مولر که در حال حاضر مدیر تحلیل وبمسترها در گوگل است، پرسیدم:

“من می­خواهم لینک­های بی­‌کیفیت را برای سایت خود بی­اثر کنم، آیا روش یا ابزاری برای شناسایی کیفیت لینکهای ورودی به سایت وجود دارد؟”

پاسخ جان مولر:

“معمولا لازم نیستی کاری انجام دهید، پیشنهاد می­کنم صرفا برای بی­‌اثر کردن لینک‌هایی که مشکل­‌زا هستند (مانند لینکهای قدیمی که خریده اید) استفاده کنید، نه فقط برای اینکه احساس می­کنید آن لینک­‌ها اسپم هستند و آنها را دوست ندارید. این کار شما را کمی راحت‌تر خواهد کرد!”

جان مولر توییتر

با توجه به پاسخی که آقای مولر به سوال من داد، گوگل تاثیر منفی لینک­های بی­ کیفیت به سایت را از بین برده است و افرادی که قصد تخریب رتبه سایت شما در گوگل را دارند، با ایجاد لینک­های اسپم نمی­توانند رتبه شما را دچار مشکل کنند و این اتفاق جالبی در این حوزه است. گرچه هنوز ابزار disavow links کاربرد خود را برای از بین بردن لینک­های خریداری شده از سایت­های دیگر خواهد داشت، زیرا خریداری لینک با هدف بهبود رتبه در نتایج گوگل، کاری خلاف محسوب می شود.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  مفهوم نرخ خروج و ۶ راهکار کاهش بانس ریت یا نرخ پرش

 

شما می‌توانید با ثبت‌‌نام و ورود به پنل مدیااد با قابلیت‌های پنل مدیااد آشنا شده و کمپین‌های تبلیغاتی خود را امروز شروع کنید.

پنل مدیااد

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید

نظر دهید