از اصول دیجیتال مارکتینگ به عنوان مارکتر چه میدانید؟

مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ

با توجه به سرعت بالای تغییرات در دنیای دیجیتال،چالش‌های زیادی پیش روی دیجیتال مارکترها قرار میگیرد که اگر در دنیای دیجیتال مارکتینگ یک سری اصول و استانداردها رعایت بشود قطعا رویارویی با چالشهای دنیای دیجیتال مارکتینگ آسان‌تر خواهد شد.در این مقاله به بررسی ده مورد از اصول اولیه دیجیتال مارکتینگ میپردازیم.

تعریف اصول دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

اصول دیجیتال مارکتینگ ترکیبی از استراتژی های آنلاین مختلف اند و شامل رویکردی کلی به مجموعه ای از فعالیت های مارکتینگ در پلتفرم های دیجیتال می شوند. هر روزه در سرتاسر جهان این روش ها با اختراع تکنولوژی های جدید به روز می شوند. با این حال اینترنت مارکتینگ در سال های اخیر شاهد رشد خیره‌کننده‌ای بوده است.

آیا می خواهید بدانید که چگونه روند و اصول دیجیتال مارکتینگ خود را بهبود ببخشید؟ با ما همراه باشید و از استراتژی‌های اینترنت مارکتینگ که منجر به رشد و پیشرفت شده اند مطلع شوید.

هر بازاریاب دیجیتال نیاز دارد که از تغییرات مداومی که در دنیای اینترنت مارکتینگ به وقوع می پیوندد با خبر باشد. پروژه های تحقیقاتی که بودجه ای حدود ۱۲۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ در سرتاسر بازار جهانی را به خود جذب کرده اند. با این حال یک بازاریاب مدرن باید بسیار باهوش و زیرک باشد.

او باید مدام به دنبال پیدا کردن راه هایی مناسب برای برقراری ارتباط موثر با مشتریان خود باشد. فرد باید این درک را داشته باشد که هر مشتری در هر مرحله از فرایند بازاریابی جایگاه متفاوتی دارد. بنابراین، یک بازاریاب باید مدام در حال خلاقیت و تلاش برای رسیدگی به نیاز های مشتریانش باشد. اصول دیجیتال مارکتینگ به شما نشان می دهد که تکنیک هایی که تا چند سال پیش بسیار مفید بوده اند، ممکن است دیگر قابلیت استفاده نداشته باشند.

برای موفقیت در مارکتینگ، افزایش شناخته شدن برند، بالا بردن وفاداری و افزایش مشارکت مشتری، بیایید نگاهی به  اصول دیجیتال مارکتینگ بیاندازیم:

بررسی ۱۰مورد از اصول اولیه دیجیتال مارکتینگ

سرمایه گذاری در حوزه ی هوش مصنوعی و آموزش ماشین محور را مورد ارزیابی دوباره قرار دهید.

وقتی که در مورد تمام اصول دیجیتال مارکتینگ فکر می کنید، نقطه تمرکز شما باید بر روی هوش مصنوعی و آموزش ماشین محور باشد. در این دوران می توان با قطعیت از پیشتازی های هوش مصنوعی و آموزش ماشین محور سخن گفت.

اگرچه بات های سخنگو چند سالی است که مرسوم شده اند ولی عموما برای خدمات مشتریان استفاده می شوند. اما به زودی تغییرات بزرگی در این وضعیت بوجود خواهد آمد. بات های رسانه های اجتماعی تمام عرصه ارتباط موثر با مشتری را در اختیار خود خواهند گرفت و برند ها نیاز پیدا می کنند برای ارتباط موثر با مشتری بر روی شبکه های اجتماعی متمرکز شوند. تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۸۵ درصد ارتباطات با مشتری ها از طریق بات های سخنگو انجام شود.

اصول دیجیتال مارکتینگ، هوش مصنوعی را به عنوان برگ برنده در اختیار شما می گذارد. بنابراین نیاز است استراتژی خود را به روز کرده و از بات ها برای هماهنگی با نیاز های مشتریان خود بهره ببرید.

تمرکز بر روی به اشتراک گذاری ویدئوهای لایو در رسانه های اجتماعی را بیشتر کنید.

استفاده از ویدئوهای لایو هر روزه در حال رشد می باشد. استفاده از این ویدئو ها از اصول دیجیتال مارکتینگ موفق است.

یک ویدئوی خوش ساخت همیشه چشمگیرتر از متون نوشتاری یا تصویر است. فارغ از این که در کدام یک از رسانه های اجتماعی نظیر فیسبوک، یوتیوب، اینستاگرام و … به مارکتینگ می پردازید، همراه از ویدئو های لایو بهره ببرید.

به آمار زیر توجه کنید تا اهمیت استفاده از ویدئو های لایو را بیشتر درک کنید:

 • بینندگان یوتیوب میلیاردها ساعت ویدئو بر روی پلتفرم این سایت می بینند.
 • استفاده کنندگان فیسبوک روزانه بیش از ۸ میلیارد ساعت ویدئو مشاهده می کنند.
 • ۸۲ درصد مخاطبان توئیتر نیز از محتوای ویدئویی استفاده می کنند.
 • تحقیقات نشان می دهد بیش از ۸۰ درصد مردم ترجیح می دهند از محتوای ویدئویی بهره ببرند.
در بلاگ مدیااد بخوانید:  تعریفی از استارتاپ به همراه معرفی شاخص های آن

اگر سازمانی قصد رشد در سال های آتی را دارد باید با توجه به اصول دیجیتال مارکتینگ بر روی ویدئو های لایو و به طور کلی محتوای ویدئویی سرمایه گذاری کند. ویدئوها باید انعطاف پذیر و منحصر به فرد باشند و به صورت مناسبتی تولید شوند. به این نکته هم توجه داشته باشید که مخاطبان هدف شما ویدئو ها را از طریق گوشی موبایل می بینند بنابراین ویدئو های لایو بر روی گوشی های هوشمند از پر سودترین روند ها و اصول دیجیتال مارکتینگ خواهند بود.

با بازاندیشی، شبکه ها و وبسایت های مناسب و منعطف برای تلفن های همراه طراحی کنید.

یکی از اصول دیجیتال مارکتینگ توجه و تکیه بر تکنولوژی های موبایل محور است. مطابق با الگوریتم جدید گوگل، اگر وبسایت یک شرکت با موبایل ها همخوانی نداشته باشد، به شدت جریمه خواهد شد و نخواهد توانست رتبه های بالایی در جستجو ها به دست آورد.

در حال حاضر موبایل ها به ابزاری برای توده ها تبدیل شده اند. امسال نیز پیش بینی شده است که استفاده از ویدئو ها در موبایل ها با ۲۵ درصد افزایش و در کنار آن با کاهش استفاده از لپتاپ ها همراه خواهد بود.

پس در این مسابقه از رقبای خود پیشی بگیرید و وبسایت خود را منعطف و موبایل محور طراحی کنید. روش RWD بهترین تجربه بازدید از سایت را برای کاربران ایجاد می کند در حالی که روش AWD این بازدید و طراحی را با دستگاه موبایل همخوانی می دهد.

برای این کار بهتر است با برنامه ریزی، نقد های مربوط به انواع طراحی و نمونه های اجرایی را بررسی کرده و بهترین استراتژی موبایل محور را برای کسب و کار خود ایجاد کنید.

 

استراتژی موبایل محور

اپلیکیشن های موبایل تاثیر حیاتی ای بر تجارت شما می گذارند.

استفاده از تکنولوژی های موبایل از بزرگترین و جدیدترین خلاقیت ها در اصول دیجیتال مارکتینگ در سراسر جهان می باشد و امروزه از بهترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید.

استفاده از سایت های موبایل محور ضروری است ولی اگر تمایل دارید در این مسابقه پیشتاز باشید باید به سراغ طراحی اپلیکیشن موبایل برند خودتان بروید. تخمین زده می شود که این اپلیکیشن ها چیزی حدود ۸۸ میلیارد دلار در سالهای اخیر درآمدزایی داشته اند.

 

موبایل اپلیکیشن

 

بر روی تجربه ی مشتریان تمرکز نمایید تا فروش B2B خود را افزایش دهید.

فارغ از اینکه سازمان یا شرکت شما از چه نوعی باشد، این مشتریان هستند که مانند خون جریان حیاتی مجموعه شما به حساب می آیند. اصول دیجیتال مارکتینگ بر این نکته تاکید دارد که در برنامه های خود تمرکز را بر روی افزایش کمی و کیفی تجربه های مشتریان خود بگذارید و به این طریق یکی از هسته های اصلی دیجیتال مارکتینگ خود را بهبود ببخشید.

تجربه ی رضایت بخش مشتری به تیم کمک می کند که علاوه بر حفظ مشتری، مراجعه کننده های جدیدی را نیز جذب کند. بنابراین نیاز است که موارد زیر در اولویت قرار بگیرند:

 • ساختن رابطه با مشتری
 • تنظیم کردن مارکتینگ با نیاز های مشتریان
 • ایجاد امکان تجربه های منحصر به فرد به وسیله ابزارهای مارکتینگ

 

ارزیابی مجدد کمپین تبلیغاتی از طریق پلتفرم رسانه های اجتماعی

تبلیغات شیوه ای جدید برای داستان سرایی است و یکی از برگ برنده های شما در روند و اصول دیجیتال مارکتینگ خواهد بود.

امروزه تبلیغات در رسانه های اجتماعی بیش از هر شکل دیگری موثر است. هر برند معتبری، کمپین های تبلیغاتی مخصوصی را در بالاترین سطح ممکن در رسانه های اجتماعی به راه می اندازد تا از این طریق مخاطبان بیشتری را تحت تاثیر قرار دهد. ولی برای پیروز شدن در این رقابت سخت نیاز است که برنامه ریزی دقیقی انجام دهید.

در بلاگ مدیااد بخوانید:  ۷ نکته مهم در سئوی سایت خبری که دانستن آن‌ ضروری است

اصول دیجیتال مارکتینگ از شما می خواهد که با توجه به تغییراتی که رسانه هایی نظیر فیسبوک، توییتر و اینستاگرام در پلتفرم های خود ایجاد می کنند، استراتژی خود را پایه ریزی و مدام آپدیت نمایید. برای این کار همچنین لازم است که نگاهی به ایرادات و نقدهای وارد شده به آنها از طریق کاربران داشته باشید.

پلتفرم سوشال مدیا

برای سود بیشتر در بنیان های مارکتینگ محتوایی خود تجدید نظر کنید.

یکی دیگر از اصول دیجیتال مارکتینگ تجدید نظر مداوم و استفاده از محتوای منحصر به فرد مارکتینگ برای پیشی گرفتن از رقبا است. این شکل از مارکتینگ یکی از مدرن ترین و مفیدترین ابزار های امروز دنیای دیجیتال است.

مارکتینگ محتوایی در سالهای اخیر با پیشرفت های قابل توجهی روبرو شده است و متخصصان را مجاب کرده است که سال ۲۰۱۸ را دوره ی موج چهارم مارکتینگ محتوایی بدانند. “ موج چهارم مارکتینگ محتوایی در حال ظهور است و در آن محتوای کنشگرانه و اپلیکیشن های مارکتینگ و سایت های متناسب به دقت گسترش یافته اند.”

منظور از محتوای کنشگرانه نوعی سند و اطلاعات است که بر مبنای مشارکت و عمل متقابل مشتریان تنظیم می شود. این شکل از بازاریابی فواید چشمگیری برای تجارت شما خواهد داشت. بر همین اساس است که اصول دیجیتال مارکتینگ بر خلق محتوای کنشگرانه و مارکتینگ محتوایی تاکید دارد.

اصول مارکتینگ محتوایی

از بازاریابی اینفلوئنسر ها برای افزایش کیفیت تجربه از برندتان استفاده کنید

اینفلوئنسر مارکتینگ نیز امروزه از روش های در حال پیشرفت می باشد زیرا عمده ی تبلیغاتی که در رسانه های اجتماعی انجام می شود توسط این افراد می باشد. این روش مزایای مختلفی دارد. برای مثال بر روی فرایند خرید محصول توسط مشتری تاثیر می گذارد.

یکی از اصول دیجیتال مارکتینگ این است که برای استفاده بهینه از این روش باید بتوانید انواع مختلف اینفلوئنسرها را که در مقیاس های متفاوتی فعالیت می کنند در یک کمپین تبلیغاتی یک پارچه به خدمت بگیرید. بازاریابان همچنین می توانند رویکرد های مختلف را مانند وفاداری، معرف ها یا هوادارای را برای نتایج بهتر ترکیب کند.

 

بر روی جستجوی صوتی سئو محور تمرکز بیشتری داشته باشید

جستجوی صوتی در صدر روند های سئو در عصر حاضر قرار دارد. این تغییرات برای همیشه اصول دیجیتال مارکتینگ و سئو را دستخوش تغییر کرده است. امروزه اکثریت افراد بین ۱۸ تا ۴۳ سال جستجوی صوتی را ترجیح می دهند و این دو دلیل عمده دارد:

 • راهی طبیعی و مکالمه محور برای کسب اطلاعات است
 • کاربران پاسخ های مستقیم را بر رویکرد های غیر شخصی ترجیح می دهند.

جستجوی صوتی ویژگی های لازم برای کمک به رشد تجارت شما را داراست.

جستجوی صوتی سئو

مارکتینگ آفلاین را نیز تقویت کنید.

این آخرین اصل از اصول دیجیتال مارکتینگ است اما به هیچ عنوان بی اهمیت نیست. اگرچه مارکتینگ آنلاین بهترین و موثرترین راه برای جذب مشتریان است اما مارکتینگ آفلاین نیز مزایای ضروری بخصوصی را برای شما فراهم می کند.

در میان مجموعه ای از فعالیت های آفلاین – شبکه سازی، مشارکت کلامی، انتشارات کاغذی، تماس های تلفنی و … ترکیب مناسبی را که برای تجارت شما مناسب است را انتخاب کنید و از آنها برای ساختن برند خود بهره ببرید.

نتیجه گیری

اگر بخواهیم خلاصه بحث های مطرح شده را بیان کنیم باید بگوییم دنیای مارکتینگ بیش از پیش در حال گسترش است. برای باقی ماندن در این رقابت باید که بهترین ابزارها را به کار بگیریم و این اصلی اساسی از اصول دیجیتال مارکتینگ می باشد. باید بتوانید به روزترین تکنیک های مارکتینگ سال جاری را بیاموزید. استفاده از این اصول دیجیتال مارکتینگ موفقیت تجارت شما را چند برابر می کند.

 

شما می‌توانید با ثبت‌‌نام و ورود به پنل مدیااد با قابلیت‌های پنل مدیااد آشنا شده و کمپین‌های تبلیغاتی خود را امروز شروع کنید.

پنل مدیااد

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید

  ۶ نظر نظر دهید

 1. با سلام و خدا قوت به مجموعه مدیا اد من یک ماهی میشه که با دنیای دیجیتال مارکتینگ اشنا شدم و در مجموعه برترین ها مشغول به کار هستم …و بشدت دنبال منابع برای بالا بردن دانش خودم هستم و از شما برای تهیه این مغاله خیلی تشکر میکنم براتون ارزوز موفقیت روزافزون دارم

نظر دهید