مسیر پرفراز و نشیب تبلیغات اینترنتی

/ خرداد ۱۶, ۱۳۹۶ / بدون دیدگاه / در مقاله

تبلیغات اینترنتی مسیر پرفراز و نشیبی از تبلیغ در موتورهای جستجو، تبلیغات بنری، تبلیغات پاپ آپ، تبلیغ در شبکه های اجتماعی، تبلیغات همسان، تبلیغات برنامه نویسی شده، و ابزار کشف محتوا را طی کرده است. هر کدام از این ابزارها سعی کرده اند که به بهترین شکل مخاطب را بشناسند و تبلیغ را به دست مخاطب واقعی برسانند. در این مطلب به ترتیب به تاریخچه این انواع تبلیغات می پردازیم.

موتورهای جستجو

موتورهای جستجو که از دهه ۹۰ میلادی پا به دنیای اینترنت گذاشتند همگی اطلاعات خوبی برای شناخت مخاطب در اختیار داشتند. اما این گوگل بود که در سال ۱۹۹۸ بر اساس ایده شناخت بهتر مخاطب و همچنین شناخت کلمات مرتبط و موضوع محتواها، تبلیغات اثربخشی را در کنار نتایج جستجوی خود نمایش می داد.

این شکل تبلیغات در کنار اثربخشی مناسبی که به واسطه دسترسی به مخاطب مناسب ایجاد می کرد، ممکن است به دلیل این که فرد به دنبال یک مطلب خاص آمده است تبلیغات را در نظر نگیرد.

تبلیغات بنری

در اکتبر ۲۰۱۴ جشن ۲۰ سالگی اولین تبلیغ بنری برگزار شد. شاید عجیب به نظر بیاید ولی اولین تبلیغی که برای AT&T در سایت hotwired.com انجام شد، ۴۴% نرخ کلیک داشت.

این تبلیغ بنری نسبت به تبلیغات امروزی بنر تفاوت های زیادی داشت. یک نقشه ای از موزه ها به کاربر نمایش داده می شد که با کلیک روی هر اثرهنری، آن اثرهنری توسط AT&T به شما ارایه می شد. جو مک کمبلی مدیر تیم ارایه دهنده این تبلیغ می گوید: «ما می دانستیم که اگر روی پاسخ این پرسش که چگونه می توان به مردم کمک کرد متمرکز باشیم تا به دنبال یافتن راهی برای فروش محصولاتمان، تجربه برندی که می خواهیم را به کاربر می دهیم به جای این که او را از برند خودمان فراری بدهیم.»

اما تبلیغات امروز بنری، به دلیل قابل پیش بینی بودن شان، مردم را فراری می دهند. آن های می خواهند که به شما چیزی را بفروشند و چشم ما هم عادت کرده است که از آن ها فرار کند. ۸۰% تبلیغات بنری توسط چشمان کاربران صرفه نظر می شوند!

تبلیغات پاپ آپ

تبلیغات پاپ آپ از اواسط دهه ۹۰ اختراع شدند و شاید عده ای فکر کنند که هدف شان کشف محتواهای جدید است ولی در واقع این گونه نیست مگر آن که یک کاربر خاص که به دنبال یک مطلب ویژه است ناگهان با یک پاپ آپ مرتبط مواجه شود! تبلیغات پاپ آپ به قدری آزاردهنده هستند که مخترع آن ها از این بابت عذرخواهی کرده است!

شبکه های اجتماعی

تبلیغات در شبکه های اجتماعی اجتناب ناپذیرند. هر چند مارک زاکربرگ از ابتدا علاقه مند به گذاشتن تبلیغ در شبکه فیسبوک نبود ولی در نهایت از آن استفاده کرد. ویژگی اصلی تبلیغات در این شبکه های اجتماعی، یافتن دقیق ترین مخاطب تبلیغات است. چرا که اطلاعات دقیقی از کاربر و رفتار او در اختیار شبکه اجتماعی است.

تبلیغات همسان

تبلیغات همسان توسط فیسبوک پایه گذاری شد. در این نوع تبلیغات بدون استفاده از بنر یا پاپ آپ آزاردهنده، از محتواهایی مشابه سایر محتوای شبکه اجتماعی استفاده می شود. ارتباط تبلیغات با مخاطب و همسان بودن ظاهر آن با ظاهر سایت باعث عدم آزار مخاطبین می شود.

تبلیغات همسان توسط توییتر و فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی استفاده می شود و در سال گذشته که فیسبوک ۱٫۸۶ میلیارد کاربر داشت، درآمد آن از تبلیغات ۲۵ میلیارد دلار بوده است که ۲۰ درصد از بودجه تبلیغات آنلاین را از آن خود کرده است.

تبلیغات برنامه نویسی شده

تبلیغات برنامه نویسی شده نوع جدید و کمتر دیده شده ای از تبلیغات هستند که در زمان مناسب به شکل مناسب تبلیغ را به مخاطب می رسانند. نوعی از این تبلیغ توسط یک شرکت بازی فوتبال (راگبی) به کار گرفته شد که در آن امکان ساخت گیف روی بازی آن ها هنگام در جریان بودن یک بازی راگبی واقعی فراهم شده بود. این تبلیغ، درگیری زیادی بین این بازی و علاقه مندان راگبی ایجاد کرد.

ابزار اکتشاف محتوا

نوع دیگری تبلیغات که توسط تبولا پایه گذاری شد، تبلیغات محتوایی بود که در آن کمک کردن به کاربر یا سرگرم کردن او در اولویت قرار داشت و بعد فروش محصول یا خدمت. در واقع این نوع تبلیغ بر پایه اصول بازاریابی محتوایی استوار است.

در ایران نیز ابزارهایی به این منظور ارایه شده است که مدیا اد از شاخص ترین آن هاست.

 

منبع: http://blog.taboola.com/what-discovering-content-used-to-look-like

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *